Bezpieczne oczy naszego dziecka

Ponad 80% informacji o otaczającym nas świecie dociera do nas za pomocą zmysłu wzroku. Nie trzeba nikogo przekonywać jak ważny jest to organ dla naszego życia i dla naszego rozwoju. Niezwykle ważna jest więc prawidłowa troska o ten narząd w każdym okresie naszego życia.

Jako rodzice i dorośli jesteśmy odpowiedzialni za bezpieczeństwo oczu naszych dzieci. Co powinniśmy robić w związku z tym?

Jeśli nasze dziecko nosi na stałe szkła okularowe, korekcyjne, to oczywiście dzieci powinny nosić dobrej jakości oprawki okularowe i soczewki korekcyjne plastikowe, by w przypadku zniszczenia okularów będących na twarzy dziecka zminimalizować skutki urazu. Dzieci, u których jest wymagana stała korekcja okularowa i uprawiają sport, powinny stosować ochronne okulary typu gogle.

Urazy oczu u dzieci

Jeśli doszło do przypadkowego urazu oka podczas uprawiania sportów takich jak piłka nożna, koszykówka, tenis ziemny czy stołowy, dziecko powinno być zbadane okulistycznie, razem z badaniem SOCT (spektralna koherentna tomografia optyczna) siatkówki. W niektórych przypadkach „banalny” uraz w naszej ocenie, może mieć poważne skutki i wymagać nawet zabiegu operacyjnego.

Wszelkie aktywności ruchowe np. jazda na rowerze, na nartach, konna u dzieci powinny bezwzględnie odbywać się w odpowiednich kaskach.

Jeśli nasze dziecko zaczyna posługiwać się nożem lub nożyczkami, należy zawsze dokonać właściwego wyboru rodzaju tych przedmiotów. Najbezpieczniejszy jest plastikowy nóż i widelec do nauki jedzenia. Nożyczki, początkowo plastikowe, później mogą być metalowe lecz zakończone na okrągło.

Nie należy nigdy zezwalać na zabawy ostro zakończonymi patykami czy innymi podobnymi przedmiotami np. drutem, iglicami do ręcznych robót. Nie należy zezwalać dzieciom rzucania śnieżkami, małymi piłeczkami i kamykami w kierunku twarzy kolegi lub koleżanki. Beztroska zabawa w śnieżki może zakończyć się poważnym urazem oka.

Bezpieczeństwo oczu przy zabawie ze zwierzętami

Należy też pamiętać, że zabawa małego dziecka i zaprzyjaźnionego lub własnego psa może zakończyć się urazem okolicy oka, powiek i powstaniem trudno gojących się ran. Zadrapanie kocimi pazurami też może powodować długo gojące się skaleczenia. Konieczne w tych przypadkach jest silne wypłukanie składników śliny zwierzęcia z okolic rany i dokładne oczyszczeni martwych tkanek, by poprawić warunki gojenia. Nie wolno zapominać o profilaktyce tężca oraz wścieklizny.

Podsumowując zagadnienie bezpieczeństwa oczu naszych milusińskich jest dość złożone. Wiemy, że nasze dzieci są dość szybkie w działaniu, więc musimy myśleć razem z nimi, a często też za nie. By nigdy nie było za późno.

2018-10-04T14:08:43+00:00