Dlaczego nasze dzieci muszą nosić okulary?

Objawy wad refrakcji u dzieci i młodzieży

Głównym wskazaniem do noszenia okularów ze szkłami korekcyjnymi są wady wzroku. Mogą one być wykryte przypadkowo podczas profilaktycznego badania okulistycznego lub gdy pacjent zgłosi się do okulisty z jakimiś dolegliwościami. Najczęstsze dolegliwości to bóle głowy, bóle oczu, rozmazane widzenie, mrużenie oczu, oglądanie przedmiotów w małej odległości, „brzydki charakter pisma”. U dzieci „brzydko piszących lub źle czytających” często rozpoznawana jest dysleksja. W przypadku współistnienia u nich wady refrakcji, zastosowanie szkieł korekcyjnych może zmniejszyć w znacznym stopniu dolegliwości.

Dobór korekcji okularowej

Niezwykle ważne jest dokładne określenie wady wzroku u dzieci i młodzieży, tak by nosili szkła korekcyjne o prawidłowej mocy, odpowiadające występującej wadzie wzroku. Określenie dokładnej wady refrakcji jest możliwe u dzieci i młodzieży, czasem nawet młodych dorosłych po porażeniu akomodacji (cykloplegii) za pomocą kropli podawanych do oczu. Badanie to z podaniem kropli do oczu może wykonać tylko okulista. Optometryści nie mają takich uprawnień i dlatego określona przez nich wada refrakcji może się różnić w jakiś sposób od rzeczywistej.

Zwykle okulary dobiera się u małych dzieci na wizycie połączonej z badaniem wady refrakcji. U młodzieży i dorosłych czasem wymagana jest kolejna wizyta mająca na celu dobór optymalnych szkieł korekcyjnych, na podstawie badania wady refrakcji i subiektywnej kontroli wzroku w dobranej korekcji.
Stosowanie okularów u dzieci.

Każdy pacjent, w tym również dziecko, po otrzymaniu recepty okularowej i jej zrealizowaniu u optyka, zaczyna nosić okulary. U małych dzieci i młodzieży zaleca się w większości przypadków noszenie okularów na stałe, czyli przez cały dzień. Pacjent też musi wiedzieć, kiedy zgłosić się na badanie kontrolne do okulisty. Podczas wizyt kontrolnych okulista wykonuje badania mające na celu określenie nowej korekcji okularowej lub utrzymanie dotychczasowej.

Dzieci z dużymi wadami refrakcji chętnie noszą okulary ponieważ widzą w nich lepiej. Obraz jest wyraźniejszy, mniej się męczą przy patrzeniu. Duży problem występuje u dzieci, które mają wadę jednego oka i wówczas często im się wydaje, że okulary im są nie potrzebne, bo bez nich też widzą – ale tylko jednym okiem. Ważne jest wówczas wytłumaczenie przez lekarza i wsparcie rodziców by przekonać małego pacjenta do noszenia okularów.

„Zdjęcie okularów”

Jeśli dziecko rośnie i niektóre wady refrakcji (nadwzroczność) się zmniejsza, to z biegiem czasu dziecko otrzymuje coraz słabsze okulary, aż w pewnym momencie okulista decyduje o zakończeniu noszenia szkieł korekcyjnych. Jest błędem w sztuce zaniechanie noszenia okularów bez badania okulistycznego. Mogą pojawić się wówczas w krótkim czasie pewne problemy, jak nawrót niedowidzenia, bóle głowy, utrata prawidłowego widzenie obuocznego.

Podsumowanie

Podsumowując noszenie szkieł korekcyjnych ma na celu poprawę ostrości wzroku, uzyskanie lepszego widzenia, stymulowanie oka niedowidzącego do patrzenia, rozwój prawidłowego widzenia obuocznego i przestrzennego. Czyli warto i trzeba nosić okulary, gdy są one konieczne i zalecane przez okulistę.

2017-07-18T11:09:28+00:00