NASZA DIETA czyli ŻYJ ZDROWO!

Dieta – jedno z częściej używanych przez nas słów. Czy ma to słowo też znaczenie dla pacjentów z schorzeniami narządu wzroku. Spróbujmy zastanowić się nad tym wspólnie.

Dieta czyli sposób naszego odżywiania. Powinien on być oczywiście prawidłowy. Uważa się, że dobrą dietą, którą może stosować każdy, jest dieta śródziemnomorska. Obfituje ona w świeże warzywa i owoce oraz mięso ryb. Nie zalecane jest spożywanie dużych ilości mięsa czerwonego, zastąpienie go mięsem białym, drobiowym. W diecie tej są w dużej ilości migdały, orzechy, biały ser, oliwa z oliwek jako podstawowy tłuszcz. Pokarmy wzbogaca się dużą ilością przypraw, czosnku, unika się soli. Pijemy dużo wody, w małych ilościach dozwolone jest czerwone wino. Nie zapominamy o warzywach strączkowych, ziemniakach, produktach zbożowych pełnoziarnistych. Unikamy białego pieczywa, ciast i ciasteczek.

Temat diety i jej suplementacji pozostaje aktualny od około 20 lat i ma związek ze wzrostem zachorowań na AMD czyli zwyrodnienia plamki z wiekiem. AMD to jeden z głównych globalnych problemów zdrowotnych w świecie. Stale wzrasta liczba osób chorujących na AMD. Zakłada się, że w 2020 roku na świecie to schorzenie dotknie 196 milionów ludzi, w 2040 będzie to problem  już 288 milionów.

Uważa się, że w profilaktyce AMD odgrywa ważną rolę dieta i jej suplementacja. Badania AREDS opublikowane w 2001 roku podkreślały doniosłe rolę w profilaktyce takich substancji jak witamina C, witamina E, beta-karoten, cynk oraz miedź, które to zmniejszały ryzyko progresji zmian chorobowych o 25%.

Badania AREDS2 opublikowane w 2013roku, wskazują na pozytywny wpływ spożywania luteiny, zeaksantyny oraz kwasów omega 3, przy zmniejszonym przyjmowaniu cynku i beta-karotenu.

Jedną z substancji zapobiegających rozwojowi AMD jest resveratol, który razem ochrania komórki nabłonka barwnikowego siatkówki (RPE) przed ujemnym wpływem stresu antyoksydacyjnego. Resveratol występuje on w winogronach (czerwonym winie) orzeszkach ziemnych oraz owocach jagodowych. Razem z kwasami omega -3 zapobiega rozwojowi postaci wysiękowej (mokrej) AMD w modelach badawczych na zwierzętach.

Ostatnio uważa się, że poziom witaminy D może mieć wpływ na funkcję narządu wzroku.  W Europie, zwłaszcza wśród ludzi starszych stwierdza się niedobory tej witaminy i zwraca się uwagę na konieczność jej suplementacji, również u osób z AMD. Witamina D ma działanie przeciwzapalne, hamuje nieprawidłową angiogenezę i włóknienie w naszej siatkówce.

Kwasy omega 3 mają tez udowodnione pozytywne działanie w profilaktyce i leczeniu chorób powierzchni oka.

Podsumowując, jakie produkty powinny się obowiązkowo znaleźć w naszej zdrowej diecie- to czerwone owoce (jagody, borówki, czerwone winogrona, wiśnie, czarne porzeczki), zielone warzywa kapustne ( jarmuż, szpinak, brukselka, papryka), ponadto  orzechy, migdały oraz siemię lniane.

2017-03-23T16:56:17+00:00