Pokonać nużeńca!

Nużeniec – co to jest

Nużeniec (demodex) to pasożyt lub saprofit z gatunku pajęczaków bytujący na naszej skórze. W ostatnich latach zwraca się coraz większą uwagę na wpływ nużeńca na stan naszej skóry, głównie twarzy – okolicy oczu, nosa, stan rzęs i brzegów powiek. Jest on uważany za czynnik chorobotwórczy również w takich schorzeniach jak trądzik różowaty, trądzik pospolity, łojotokowe zapalenie skóry, zapalenie brzegów powiek.

Problem „pokonania” demodekozy (nużycy) skóry twarzy i okolicy oczu ciągnie się od wielu lat. Znamy dobrze objawy kliniczne choroby, potrafimy ją diagnozować, ciągle mamy jednak trudności z  jej leczeniem.

Niesłychanie ważna jest profilaktyka nużeńca, czyli prawidłowe mycie twarzy w tym okolicy oczu, masaż brzegów powiek, czyszczenie brzegów powiek, brwi i rzęs, dokładny demakijaż.

Leczenie nużeńca

W wielu opracowaniach medycznych zaleca się w terapii stosowanie wyciągu z drzewa herbacianego, szałwii lekarskiej czy aloesu. Wspomina się o preparatach typowo medycznych – maściach z antybiotykiem, metronidazolem czy z zawartością rtęci. Skuteczność tych ostatnich preparatów nigdy nie została w pełni potwierdzona w leczeniu demodekozy, stąd też ciągłe poszukiwanie innych skutecznych środków.

W piśmiennictwie zagranicznym dostępne są doniesienia o skuteczności stosowania wyciągu z drzewa herbacianego oraz orzechów makadamia o odpowiednim stężeniu. Olejek z drzewa herbacianego w badaniach in vitro ma właściwości antybakteryjne w stężeniach 0,002-2%, przeciw grzybicze w stężeniach 0,004-0,25% oraz przeciw zapalne w stężeniach <0,125%.

Obydwie te substancje – olejek z drzewa herbacianego i orzechów makadamia, w odpowiednim stężeniu, stanowią podstawowe składniki płynu do pielęgnacji twarzy „Prodex” produkcji firmy Proyou. Preparat ten należy do grupy dermokosmetyków przeznaczonych do pielęgnacji skóry twarzy i okolicy oczu. Stosowany powinien być 1-2 razy dziennie, po umyciu twarzy i demakijażu, nie wymaga spłukiwania.

Płyn występuje w dwóch stężeniach. Wybór odpowiedniego stężenia preparatu oraz częstotliwość i długość terapii powinna być skonsultowana z lekarzem dermatologiem oraz lekarzem okulistą, gdy prowadzimy terapię okolic oczu, rzęs i brwi.

2017-08-24T13:21:11+00:00