Siatkówczak, czyli bardzo groźny nowotwór oczu u dzieci

Na szczęście nowotworów oka u dzieci nie spotykamy bardzo często. Ale jeśli już go rozpoznajemy, to niestety brzmi to bardzo groźnie.

Siatkówczak, czyli retinoblastoma należy do najczęściej spotykanych nowotworów oka u dzieci najmłodszych. Występuje u około 1 przypadków na 15-18 tys. urodzonych dzieci.

Jak rozpoznać siatkówczaka u dzieci?

Wykrywany jest najczęściej przypadkowo we wczesnych stadiach choroby, lub podczas badania okulistycznego dzieci, które zgłaszają się do gabinetów okulistycznych z powodu zeza lub nieprawidłowego koloru źrenicy. Występujący zez może być okresowy, zwłaszcza gdy nowotwór jest relatywnie mały. Dlatego też wszystkie małe dzieci zwłaszcza poniżej 2 roku życia zgłaszające się do gabinetów okulistycznych powinny mieć badane dno oka po rozszerzeniu źrenic kroplami.

Siatkówczak u dzieci – objawy

Inne objawy takie jak opadanie powieki, wytrzeszcz czy zmiana koloru źrenicy z białego na podbarwiony krwią świadczą o znacznym zaawansowaniu choroby i znacznych rozmiarach guza.

Co to jest siatkówczak?

Siatkówczak może występować jednostronnie w około 75% przypadków, rzadziej występuje obustronnie (około 25%). Jest nowotworem genetycznie uwarunkowanym – w okresie rozwoju płodowego dochodzi do niekorzystnej mutacji genu, która skutkuje rozwojem nieprawidłowych komórek siatkówki. Zwykle jest rozpoznawany około 18 miesiąca życia dziecka, ale część przypadków nawet koło 4-5 roku życia. Występuje równo często u dziewczynek jak i chłopców.

Siatkówczak – badania i diagnostyka

Diagnostyka siatkówczaka obejmuje zawsze badanie dna oka, podczas którego to badania doświadczony okulista może znaleźć zmiany na siatkówce. Kolejnym badanie potwierdzającym siatkówczaka jest badanie USG gałek ocznych i następnie już cała diagnostyka szpitalna mająca na celu potwierdzenie rozpoznania i ustalenie optymalnego leczenia dziecka.

Siatkówczak u dzieci – leczenie

Leczenie choroby i rokowanie zależy od stopnia rozwoju guza w momencie rozpoznania. Aktualne wielodyscyplinarne leczenie w przypadkach guzów małych, wcześnie rozpoznanych daje ponad 90% szansę przeżycia. Do mniej niż 50 % spada ta szansa, gdy guz jest duży lub ma lokalizację poza gałką oczną. Oczywiście celem terapii jest nie tylko zachowanie gałki ocznej, lecz również zachowanie jak najlepszej funkcji narządu wzroku.

2020-09-23T10:18:14+00:00