Centralna retinopatia surowicza
CSR to choroba o niewyjaśnionej dotychczas etiologii, zaliczana do chorób z pogranicza chorób zapalnych i zwyrodnieniowych.
Charakterystyczne objawy tej choroby to zwykle jednostronny spadek ostrości wzroku, metamorfopsje, widzenie obrazu centralnego jakby matowego, „odbijającego się w tafli wody”.
Czynnikami predysponującymi do jej pojawienia się jest: płeć męska, wyższe wykształcenie, lepsza sytuacja materialna, palenie papierosów, bezdech nocny, stress i osobowość typu A, infekcje Hylobacter pylori, ciąża, przyjmowanie leków steroidowych oraz nadwzroczność. Krótkowzroczność jest czynnikiem ochraniającym przed wystąpieniem centralnej retinopatii surowiczej.
Spożywanie alkoholu, choroby autoimmunologiczne, nadciśnienie tętnicze i choroba niedokrwienna serca przez niektórych badaczy są brane pod uwagę jako czynnik sprawczy, lecz o mniejszym znaczeniu. Zwraca się również uwagę na stan jamy ustnej a w szczególności obecność stanów zapalnych w kieszonkach dziąsłowych.
Choroba ta zwykle pojawia się u mężczyzna pomiędzy 30 a 50 rokiem życia. Występuje dość często 1:10 000 w tej grupie mężczyzn, nie zawsze dając zauważalne objawy. W 60% przypadków ustępuje samoistnie w ciągu 3 miesięcy. W niewielkiej grupie pacjentów zmiany w obrębie siatkówki pozostają na stałe i prowadzi to do nieodwracalnej utraty widzenia, w różnym stopniu.
U niektórych pacjentów rozpoznaje się przewlekłą centralną retinopatię surowiczą, która jest chorobą postępująca, powodującą stopniowy, coraz większy spadek ostrości wzroku.