Centralna surowicza chorioretinopatia (CSR)

Centralna surowicza chorioretinopatia (CSR) 2017-05-29T13:33:23+00:00

Centralna retinopatia surowicza

CSR to choroba o niewyjaśnionej dotychczas etiologii, zaliczana do chorób z pogranicza chorób zapalnych i zwyrodnieniowych.

Charakterystyczne objawy tej choroby to zwykle jednostronny spadek ostrości wzroku, metamorfopsje, widzenie obrazu centralnego jakby matowego, „odbijającego się w tafli wody”.

Czynnikami predysponującymi do jej pojawienia się jest: płeć męska, wyższe wykształcenie, lepsza sytuacja materialna, palenie papierosów, bezdech nocny, stress i osobowość typu A, infekcje Hylobacter pylori, ciąża, przyjmowanie leków steroidowych oraz nadwzroczność. Krótkowzroczność jest czynnikiem ochraniającym przed wystąpieniem centralnej retinopatii surowiczej.

Spożywanie alkoholu, choroby autoimmunologiczne, nadciśnienie tętnicze i choroba niedokrwienna serca przez niektórych badaczy są brane pod uwagę jako czynnik sprawczy, lecz o mniejszym znaczeniu. Zwraca się również uwagę na stan jamy ustnej a w szczególności obecność stanów zapalnych w kieszonkach dziąsłowych.

Choroba ta zwykle pojawia się u mężczyzna pomiędzy 30 a 50 rokiem życia. Występuje dość często 1:10 000 w tej grupie mężczyzn, nie zawsze dając zauważalne objawy. W 60% przypadków ustępuje samoistnie w ciągu 3 miesięcy. W niewielkiej grupie pacjentów zmiany w obrębie siatkówki pozostają na stałe i prowadzi to do nieodwracalnej utraty widzenia, w różnym stopniu.

U niektórych pacjentów rozpoznaje się przewlekłą centralną retinopatię surowiczą, która jest chorobą postępująca, powodującą stopniowy, coraz większy spadek ostrości wzroku.