Okulistyka dziecięca
Wzrok u człowieka to jeden z podstawowych zmysłów, dzięki któremu poznajemy otaczający nas świat. Oczy są szczególnie ważnym organem dla dzieci, uczących się otoczenia w pierwszych tygodniach i latach życia. Dlatego istotną kwestią jest zadbanie o odpowiedni rozwój wzroku najmłodszych, jak i szybka reakcja w przypadku pojawienia się pierwszych oznak schorzeń. Co ciekawe, problemy z dotyczące narządu wzroku mogą zaczynać się już w okresie noworodkowym i niemowlęcym. Należy wtedy zachować szczególną czujność oraz obserwować dziecko, aby odpowiednio wcześnie wykryć pojawiające się anomalie.
Zwykle kilka dni lub tygodni po urodzeniu, najczęściej występującym problemem okulistyki dziecięcej jest „ropienie” oka wynikające z niedrożności dróg łzowych. Może być to schorzenie jednostronne, lub obustronne o różnym nasileniu. Dziecko budzi się zawsze ze snu z sklejonym okiem i nierzadko trzeba „pomóc” je otworzyć.
Niedrożność dróg łzowych powinien zdiagnozować okulista i zalecić odpowiednią terapię. W tym celu należy udać się do lekarza okulisty w miejscu zamieszkania (np. Poznaniu) po to, aby wykonać odpowiednie badania i postawić diagnozę. Im wcześniej wykryte schorzenie lub wada, tym jego leczenie będzie szybsze oraz bardziej efektowne.
Zdrowie dziecka w rękach specjalistów
Okulistyka dziecięca w takich miastach jak Września czy Poznań to nie tylko działania związane z kuracją problemów już ujawnionych. Leczenie zachowawcze to niemniej ważna kwestia, której nie należy zaniedbywać, a odpowiednio stosowane pozwoli zapobiegnąć wielu nieprzyjemnym i groźnym chorobom. Profilaktyka w okulistyce dziecięcej w Poznaniu polega m.in. na przemywaniu brzegów powiek, zakraplaniu zalecanych kropli oraz masażu okolicy woreczka łzowego prowadzi się co najmniej do 6 miesiąca życia. Wówczas okulista podejmuje decyzję co do dalszego postępowania. Takie rozwiązanie pozwala na zachowanie odpowiedniego komfortu dla dziecka, a tym samym daje możliwość zapobiegnięcia groźniejszym chorobom. Okulistyka dziecięca prowadzona w ośrodkach Września czy w Poznaniu stosuje metody dostosowane indywidualnie do każdego małego pacjenta. Warto wspomnieć, że według tzw. szkoły angielskiej, leczenie zachowawcze prowadzi się nawet do 12 miesiąca życia, co zwiększa ochronę przed rozwojem różnego typu schorzeń.
Wrażliwy wzrok najmłodszych
Okulistyka dziecięca w mieście Poznań czy w ośrodku we Wrześni prowadzona przez okulistę Jadwigę Bernardczyk-Meller to połączenie najlepszej opieki oraz zapewnienie najwyższego komfortu najmłodszym pacjentom. Oprócz leczenia zachowawczego, lekarka podejmuje się prowadzenia kuracji leczniczych, nawet w przypadku zaawansowanych schorzeń. Jednym z często pojawiających się problemów dotyczących narządu wzroku u małych dzieci może być zaćma wrodzona czy rzadko występujące nowotwory np. siatkówczak. W takich przypadkach szybkie rozpoznanie i właściwa diagnoza są kluczem do sukcesu oraz szybkiego powrotu do zdrowia maluchów. Jednak jeszcze przed wizytą u lekarza, warto bacznie obserwować wzrok dziecka i wychwycić wszelkie niepokojące zmiany. Jednym z objawów tych chorób może być zez lub inny kolor źrenicy widoczny u dziecka na zdjęciach fotograficznych.
Każde dziecko, niezależnie od wieku, jeśli obserwujemy u niego objawy zeza (nieprawidłowe ustawienie gałek ocznych, „uciekanie oka”) powinno być zbadanie okulistycznie.
Reaguj, gdy zauważysz coś niepokojącego
Do ośrodka okulistyki dziecięcej we Wrześni czy Poznaniu, prowadzonym przez Jadwigę Bernardczyk-Meller codziennie zgłaszają się rodzice, którzy zaobserwowali u swoich pociech zmiany w obrębie gałek ocznych lub dziwne objawy związane ze zmysłem wzroku. Często zgłaszaną przyczyną wizyty u okulisty jest podejrzenie wad wzroku, związane z gorszym widzeniem na odległość, mrużeniem oczu przy oglądaniu programów telewizyjnych, oglądanie TV z bliskiej odległości, ustawianie głowy pod kątem podczas czytania, pisania czy pracy na laptopie. Takie zachowanie powinno alarmować o możliwości pojawienia się wad wzroku, które obniżają komfort widzenia. Nawet najmniejsza wątpliwość jest warta konsultacji z lekarzem okulistyki dziecięcej, np. w Poznaniu.
Warto przy tym wspomnieć, że najczęstsze wady wzroku w okresie wczesnoszkolnym to nadwzroczność, natomiast w okresie późniejszym to krótkowzroczność. W wymienionych przypadkach zazwyczaj stosowane są okulary korekcyjne, które pozwalają na zniwelowanie wady refrakcji i poprawę ostrości wzroku.
Ryzyko choroby nie tylko u najmłodszych
W starszym wieku, u dzieci i młodzieży mogą występować zapalenia brzegów powiek oraz nawracające gradówki. Jedną z ich przyczyn może być nużeniec (demodex), czyli pajęczak z rodziny roztoczy. Pasożyt ten może być niebezpieczny dla zdrowia, dlatego należy jak najszybciej udać się do okulisty. U młodzieży mogą występować zaburzenia widzenia będące następstwem chorób genetycznie uwarunkowanych tj, np. choroba Stargardta, zwyrodnienie barwnikowe siatkówki, rozwarstwienie siatkówki sprzężone z płcią.
Kompleksowa dbałość o wzrok
Okulistyka dziecięca prowadzona przez Jadwigę Bernardczyk-Meller we Wrześni i Poznaniu to połączenie profesjonalizmu oraz dokładności. Badanie okulistyczne dzieci przedszkolnych i dzieci starszych powinno zawsze składać się z kontroli ostrości wzroku, wady refrakcji (po porażeniu akomodacji kroplami), ustawienia gałek ocznych, widzenia barwnego i przestrzennego oraz analizy dna oka.