Jak chronić i dbać o wzrok jesienią?

Czy każda pora roku wymaga innej troski o oczy? W jakimś stopniu na pewno. Związane jest to przede wszystkim z temperaturą panującą wokół nas, stopniem korzystania i narażenia na klimatyzację, rodzajem powietrza i ilością alergenów w nim zawartych.
Jesień pod tym względem należy do pór roku „łagodnych”. Temperatury wokół nas nie są wysokie, więc nie grozi nam wysuszenie oczu. Stopień korzystania z klimatyzacji też zapewne jest mniejszy, niż latem. W otaczającym nas powietrzu jest mniej alergenów, które mogą drażnić oczy. Nie jesteśmy też narażeni na znaczną ekspozycję światła słonecznego.

Wpływ ekranów smartfonów na wzrok

Można by pomyśleć, że jesień to najlepsza pora roku dla naszych oczu. Pod pewnymi względami tak, ale należy pamiętać, że dni stają się krótsze i więcej korzystamy ze sztucznego oświetlenia, które jest mniej zdrowe, niż światło naturalne. Krótsze dni sprzyjają spędzaniu większej liczby godzin w pomieszczeniach zamkniętych, gdzie pewnie więcej będziemy korzystać ze smartfona i laptopa czyli bardziej będziemy wysuszać z tego powodu nasze oczy. Pamiętajmy więc o nawilżaniu naszych oczu. Dobra dieta, bogata w jeszcze spotykane świeże zielone warzywa i czerwone owoce nam w tym pomoże.

Dieta dla oczu podczas jesieni

Warto uzupełnić naszą dietę czarną czekoladą o zawartości minimum 80% kakao i siemieniem lnianym, zawierającym duże ilości kwasów omega 3. Czarna (gorzka) czekolada stała się bardzo popularnym dodatkiem do diety – ma działanie antyoksydacyjne i przeciwzapalne, korzystnie wpływa na czynność układu krążenia i czynność centralnego układu nerwowego. Wg niektórych autorów poprawia funkcje wzrokowe człowieka, w tym wzmacnia odczucie kontrastu. Należy pamiętać o jej kaloryczności (jednak mniejszej niż mleczna czekolada) oraz jej wpływie wyzwalającym migrenowe bóle głowy u osób podatnych. Uzupełnia też poziomy mikroelementów w naszym organizmie, więc w niewielkiej dawce ( 2 kostki dziennie) możemy ją śmiało włączyć do naszej jesiennej diety.

2019-10-31T14:59:37+00:00