Jak dbać o oczy latem?

Latem gdy panują wysokie temperatury należy odpowiednio zadbać o narząd wzorku.

Wysoka temperatura sprzyja szybszemu parowaniu łez i dlatego u wszystkich osób z zespołem suchego oka dochodzi do nasilenia objawów. Z tego powodu należy częściej zakraplać oczy właściwymi kroplami (najlepiej bez konserwantów) i zachować prawidłową pielęgnację brzegów powiek. Warto też masować powieki, a także w celu uwolnienia lipidów do filmu łzowego rozgrzewać brzegi powiek.

Zwłaszcza latem należy unikać dotykania oczu rękoma. Może to sprzyjać rozprzestrzenianiu się zapaleń spojówek, zwłaszcza tych ropnych. W przypadku zaczerwienienia oka należy udać się do okulisty celem oceny stopnia zajęcia oka przez proces chorobowy. Latem obserwujemy zwiększoną zachorowalność na tego typu zapalenia. Dotyczy to również osób noszących soczewki kontaktowe.

Osoby noszące soczewki kontaktowe powinny też zwrócić uwagę podczas kąpieli w zbiornikach zamkniętych (jeziorach czy basenach kąpielowych) na właściwą higienę narządu wzroku. Istnieje wówczas zwiększone ryzyko infekcji bakteryjnych i pierwotniakowych – w tym zakażenia acantamoeba. Nawet dostanie się zanieczyszczonej wody z kranu podczas mycia twarzy czy brania prysznica może u osób noszących soczewki kontaktowe doprowadzić do infekcji, gdy dojdzie do kontaktu soczewki z zanieczyszczoną wodą. Należy więc soczewki kontaktowe zawsze zdejmować przed wykonywaniem tych czynności. A do kąpieli czy pływania, jeśli jest to konieczne warto stosować soczewki jednodniowe i po kąpieli je natychmiast wyrzucić.

Ważna jest ochrona oczu odpowiednimi okularami słonecznymi pochłaniającymi promieniowanie UV. Dotyczy to również osób pracujących wiele godzin na świeżym powietrzu – pracowników branży budowlanej, rolników czy leśników. Można spotkać w piśmiennictwie doniesienia o wpływie nadmiernej ekspozycji na światło słoneczne podczas pracy zawodowej na rozwój zwyrodnienia plamki związanego z wiekiem (AMD) w starości. Oczywiście ochrona oczu prawidłowymi okularami dotyczy wszystkich urlopowiczów, a w szczególności dzieci i osób o jasnej karnacji skóry i niebieskich tęczówkach.

Narząd wzroku wymaga więc dodatkowej pielęgnacji w porze letniej, zwłaszcza gdy występują wysokie temperatury.

2019-07-02T09:03:54+00:00