Czy można pływać w soczewkach kontaktowych?

Soczewki kontaktowe miękkie to najczęstszy sposób korekcji wad wzroku, zwłaszcza u młodzieży i w młodszych grupach wiekowych naszych pacjentów. Niektórzy używają je przez cały dzień, inni tylko podczas uprawiania sportów. Jedną z dyscyplin sportowych często uprawianych przez aktywnych młodych ludzi jest pływanie. Stąd tytułowe pytanie – czy można pływać w soczewkach kontaktowych, a właściwie czy można BEZPIECZNIE pływać w soczewkach kontaktowych?

Pływanie z soczewkami kontaktowymi w basenach

Kwestia bezpieczeństwa jest najważniejsza dla naszego narządu wzroku. Wiadomo, że zbiorniki wodne czy baseny kąpielowe nie są wolne od mikrobów żyjących tam. Jeśli jakiekolwiek mikroorganizmy dostaną się do zdrowego oka, to naturalne procesy ich eliminacji – mruganie, prawidłowy film łzowy i łzawienie – spowodują ich szybką i skuteczną eliminację.

Co się dzieje, gdy „teoretycznie” czysta woda ze zbiornika dostanie się do oka, w którym jest soczewka kontaktowa? Woda ta wraz z potencjalnymi zanieczyszczeniami może dostać się pod soczewkę kontaktową i tam zalegać. W takim przypadku mikro uszkodzenia rogówki mogą być bardzo wówczas toksyczne dla oka. Biologiczne zanieczyszczenia mogą na trwałe się „zadomowić” w soczewce i tam się namnażać. Najgroźniejszym wodnym mikroorganizmem dla oka jest akantomoeba, która może powodować bardzo poważne uszkodzenie rogówki i innych części oka skutkujące znacznym obniżeniem ostrości wzroku.

Pływanie w soczewkach kontaktowych jednodniowych

Osoby pływające w soczewkach kontaktowych często twierdzą, że nie są świadome dużego ryzyka uszkodzenia czy rozwoju zapalenia w obrębie powierzchni oka. Dlatego proponujemy pływanie w jednodniowych soczewkach kontaktowych. Jeśli ktoś pływa w soczewkach o dłuższym okresie używania, powinien pływać w szczelnie przylegających okularkach typu gogle i po zakończeniu pływania zdjąć soczewki wieczorem poddając je prawidłowej procedurze czyszczenia. W przypadku pojawienia się czerwonego i bolącego oka po pływaniu, pacjent powinien natychmiast zgłosić się do okulisty.

Soczewki kontaktowe, a woda z kranu

Podobne ostrzeżenia są też obowiązujące dla osób, które kąpią się w wannie lub biorą prysznic z soczewkami na oczach. Absolutnie niedopuszczalne jest przechowywanie soczewek kontaktowych w pojemniku wypełnionym wodą z kranu.

Uprawianie sportu w tym pływanie w soczewkach kontaktowych jest dopuszczalne ale z zachowaniem wszelkich zasad bezpieczeństwa w tej kwestii.

2019-10-23T09:27:12+00:00