Czy należy zgłaszać się w okresie epidemii koronawirusa na planowe wizyty do okulisty?

Czas epidemii koronawirusa jest czasem niezwykle trudnym i dla lekarzy i dla pacjentów. Jest czasem, w którym nigdy przedtem nikt z nas nie był.

Koronawirus – jak sie zabezpieczyć?

Aktualne wytyczne epidemiologiczne zalecają pozostawanie w domu i kontaktowanie się z jak najmniejszą liczbą nieznanych osób, zwłaszcza w przestrzeniach zamkniętych. A do takich przestrzeni należą wszystkie gabinety lekarskie i poczekalnie.

Oczywiście pracownicy medyczni wszystkich szczebli dokładają wszelkich starań do zachowania bezpieczeństwa epidemiologicznego w swoich placówkach ale nigdy nie mogą zagwarantować pełnego bezpieczeństwa.

Czy odwołać wizytę u okulisty z powodu koronawirusa?

Dlatego też wydaje się najrozsądniejsze odłożenie planowych wizyt typu dobór nowych okularów, kontrola pooperacyjna po kilku miesiącach, kontrola ciśnienia wewnątrzgałkowego itd na później. Kwestię braku leków na kontynuację leczenia bardzo dobrze rozwiązuje prośba przesłana mailem lub przekazana telefonicznie i wystawienie przez okulistę erecepty.

Do okulisty tylko w pilnych przypadkach

Zostawmy gabinety dla pacjentów z silnym bólem oka, nagłym zaniewidzeniem, czerwonym okiem, dla których jest to sytuacja niepokojąca i w trosce o swoje oczy i zachowanie jak najlepszego widzenia muszą znaleźć pomoc specjalisty. W związku z koniecznością przestrzegania nowych procedur epidemiologicznych wizyty trwają zwykle trochę dłużej i dłużej też trwa przerwa między nimi. Warto by pacjent po wejściu na teren przychodni/ gabinetu zdjął okrycie wierzchnie i umył lub wydezynfekował swoje ręce. Powinni pacjenci starać się dotykać jak najmniej powierzchni w gabinecie, nie powinni kłaść swoich rzeczy w tym też telefonu komórkowego na biurka, blaty czy krzesła. Należy pamiętać o przestrzeganiu dystansu co najmniej 1 m od drugiej osoby. W gabinecie okulistycznym, podczas badania okulistycznego jest to dość trudne, prawie niemożliwe. Więc w trosce o swoje zdrowie i zdrowie lekarza nie zgłaszajmy się na wizyty okulistyczne będąc przeziębionym, kaszlącym czy osłabionym.

Koronawirus w Polsce

Jeśli przeczekamy ten czas w zdrowiu i kierując się zdrowym rozsądkiem, to już wkrótce będziemy mogli sobie wzajemnie w pełnym zakresie pomagać dobierając nowe okulary, aplikując soczewki kontaktowe, modyfikując dotychczasowe leczenie i rozpoznając nowe schorzenia.

2020-03-19T09:55:12+00:00