Po okulary progresywne sięgamy wtedy, gdy pojawią się objawy starczowzroczności (presbiopii) – nasze widzenie z bliska ulega pogorszeniu.
Starczowzroczność jest problemem globalnym, dotykającym obecnie ponad miliard osób. Rozpoczyna się ona po czterdziestym roku życia, gdy osłabia się fizjologiczna możliwość akomodacji oka do widzenia z bliska. Nasza własna soczewka nie może dalej sprawnie zmieniać swojego kształtu pomiędzy tym przystosowanym do prawidłowego widzenia do dali i do bliży. Ten ubytek akomodacji można i trzeba zastąpić okularami do bliży.
Ciekawostką jest, że pierwsze okulary do korekcji starczowzroczności pojawiły się już kilka wieków temu.
Wzrost długości życia pacjentów a także powszechna dostępność smartfonów, czytników, tabletów czy książek i gazet wpływa na wzrost zainteresowania okularami do bliży. Ich istotnym ograniczeniem jest fakt, że okulary takie są dobierane tak, by zapewnić wyraźne widzenie z odległości od 30 do 35 centymetrów. A co w momencie, gdy chcemy jednocześnie widzieć dobrze tekst z bliska i tekst na ekranie komputera? Lub po prostu chcemy widzieć co się dzieje również w dużej odległości od nas?
W takich sytuacjach pojawia się problem, z którym standardowe soczewki okularowe sobie nie radzą. Jeśli musimy jednocześnie widzieć ekran komputera, dokumenty na biurku, a do tego obiekty znajdujące się w odległości to potrzebowalibyśmy trzech par okularów. Stworzonym do tego rozwiązaniem są soczewki progresywne, okularowe lub kontaktowe. Łączą one w sobie różną moc czyli „różne zdolności akomodacji”.
Szkła progresywne dają nam możliwość pełnego komfortu przy patrzeniu na każdą odległość. Dobrze dobrane okulary progresywne dają nam dodatkowe wsparcie w zakresie zachowania prawidłowej i ergonomicznej postawy podczas długich godzin pracy. Ponadto, nie musimy pamiętać o noszeniu ze sobą wszystkich potrzebnych par okularów. Od rana do wieczora wystarczy jedna para przed naszymi oczyma.
Nowoczesne soczewki okularowe progresywne charakteryzują się szybką i łatwą adaptacją do ich stałego noszenia. Zwykle ten proces trwa maksymalnie kilka dni. Na czas adaptacji wpływa wartość korekcji okularowej, zmiana mocy w stosunku do poprzednio noszonych i rodzaj dotychczas używanych soczewek okularowych.
Jeśli okulary progresywne mają nam służyć przez cały dzień, również w życiu zawodowym, to warto wybrać soczewki wykorzystujące najnowsze rozwiązania technologiczne. Zapewnią one odpowiednie pole widzenia przy patrzeniu na bliższe i dalsze odległości, jednocześnie ograniczając efekt pływania i kołysania obrazu.
By okulary progresywne służyły nam jak najdłużej należy o nie odpowiednio dbać. Warto pamiętać o zakładaniu okularów trzymając oprawki oburącz, a do ich przechowywanie wykorzystujmy przeznaczone do tego etui lub futerał. W trosce o powierzchnię soczewki wystrzegajmy się ich przecierania lub czyszczenia przypadkowymi tkaninami lub papierowymi chusteczkami. Należy używać specjalnych, przeznaczonych do tego ściereczek z mikrofibry. Okularów nie powinno się wystawiać na działanie wysokich temperatur. Dobre okulary progresywne to jak pióro wieczne ze złotą stalówką. Są cenne, niepowtarzalne i spersonalizowane tylko dla ciebie, a ich odpowiednia eksploatacja pozwoli na długie wykorzystywanie ich wszystkich zalet.