Czy okulista może wystawić zwolnienie z zajęć wychowania fizycznego (wf)?

Odpowiedź jest bardzo prosta- oczywiście, że może ale wcale nie musi.

Decyzja ta musi być bardzo przemyślana i dokładnie przeanalizowana. Na podjęcie tej decyzji mają wpływ takie czynniki, jak rodzaj problemów z narządem wzroku, który miałyby być podstawą do wystawienia zwolnienia, wiek dziecka oraz oczekiwania dziecka i rodziców.

Zwolnienie z wf z powodu wady wzroku

Najczęstszy problem z narządem wzroku, który budzi wątpliwości co do konieczności ćwiczeń to wada wzroku. Praktycznie żadna wada wzroku nie stanowi przeciwwskazania do ćwiczeń, tylko wymaga prawidłowego zaopatrzenia dziecka w soczewki kontaktowe lub okulary sportowe typu gogle. Przeciwwskazaniem mogą być w przypadku wysokiej krótkowzroczności zmiany zwyrodnieniowe obwodu siatkówki, otwory siatkówki leczone laseroterapią lub trakcje szklistkowo- siatkówkowe. Tych pacjentów jest jednak bardzo mało. Przy małych wadach wzroku dzieci mogą ćwiczyć bez korekcji okularowej czy soczewek kontaktowych.

W przypadku jednooczności, która łączy się z brakiem widzenia obuocznego, dziecko może wykonywać większość ćwiczeń, należy tylko zwrócić uwagę na uczestnictwo w grach zespołowych czy ćwiczeniach z przeszkodami, bo mogą pojawić się pewne kłopoty.

Zwolnienie z wf z powodu operacji

Wskazaniem do otrzymania zwolnienie z wf mogą być przebyte urazy oka, operacje wewnątrzgałkowe czy przemieszczenie soczewki naturalnej pacjenta.

Oczywiście w każdej sytuacji, kiedy udzielamy zwolnienia z wf, trzeba się zastanowić razem z rodzicami i dzieckiem, jaką dyscyplinę sportu czy jaką aktywność fizyczną dziecko może i powinno realizować. Nigdy nie należy zakładać, ze zwolnienie z wf będzie „dożywotnie” i nie może lekarz ulegać presji rodzica czy samego dziecka by wystawić kolejne zwolnienie z wf. Szczególnie należy zachęcać do ćwiczeń wf dzieci z nadwagą i otyłością.

Ważną rzeczą jest również zwrócenie uwagi na fakt, gdzie przebywa podczas lekcji wf, dziecko z niej zwolnione. Nie powinno przebywać na sali gimnastycznej bo siedząc na ławeczce może doznać przypadkowego czy niezamierzonego urazu oka i wtedy problemy są dla wszystkich bardzo duże.

2019-11-13T09:08:30+00:00