Pielęgnacja oczu dziecka: jak dbać o wzrok?

Pielęgnacja oczu dziecka, niezależnie od jego wieku, należy do obowiązków rodziców. Oczywiście inaczej ten obowiązek wygląda w stosunku do dzieci małych, w tym noworodków i niemowląt, inaczej w stosunku do dzieci starszych i młodzieży.

Pielęgnacja oczu u noworodka

Dzieci najmłodsze, już od urodzenia wymagają oczyszczania brzegów powiek i usuwania  gromadzącej się wydzieliny, zwłaszcza po spaniu, w kącikach przyśrodkowych oczu. Do tego celu najlepiej używać jałowej soli fizjologicznej oraz wacików  kosmetycznych. Można też zamiennie stosować przegotowaną wodę. Nie polecam stosowania roztworów rumianku, bowiem dość często zdarza się uczulenie na te roztwory. Można też stosować do tego celu chusteczki do pielęgnacji okolicy oczu, które możemy kupić w aptece.

Pielęgnacja oczu u dzieci

Dzieci starsze powinny już same zacząć dbać i pielęgnować oczy. Należy je w formie zabawy nauczyć myć okolicę oczu palcem umytej ręki, pozbawionej mydła czy innych substancji drażniących. Dzieci, którym nie zwraca się uwagi na technikę mycia okolicy oczu, nigdy tego nie robią poprawnie. Dzieciom nie kremujemy skóry okolicy oczu, za wyjątkiem stanów, kiedy jest ona bardzo sucha i swędząca. Należy się jednak wówczas skontaktować z lekarzem by ustalić przyczynę takiego stanu.

Rodzice powinni też pomóc w ustaleniu zasad pielęgnacji okolicy oczu u starszych dzieci i młodzieży, jeśli pojawiają się u nich uogólnione problemy skóry twarzy takie jak trądzik pospolity czy łojotokowe zapalenie skóry czy sezonowe dolegliwości ze strony narządu wzroku – alergiczne zapalenia spojówek.

Dbałość o wzrok, a koronawirus

Natomiast w obecnej sytuacji pandemii COVID19 należy w sposób szczególny zwrócić uwagę na dbałość o oczy naszych milusińskich. Spędzają oni mnóstwo czasu w domach korzystając z różnych elektronicznych urządzeń czy to podczas obowiązkowej nauki czy nieobowiązkowego oglądania bajek, filmów i gier komputerowych. Zdecydowanie łatwiej może dojść do nasilenia się objawów zespołu suchego oka u tych dzieci i dlatego w profilaktyce należy stosować krople nawilżające bez konserwantów oraz kontrolować ilość czasu spędzanego z urządzeniami elektronicznymi. Gdy tylko będzie można pamiętajmy o rozpowszechnianiu wśród dzieci i młodzieży aktywnego spędzania czasu wolnego na świeżym powietrzu.

2020-04-16T09:50:59+00:00