Przekonaj nieprzekonanego do szczepień przeciw SARS-Cov- 2

Przekonaj nieprzekonanego do szczepień przeciw SARS-Cov- 2, nie tylko w gabinecie okulistycznym.

Miejmy nadzieję, że kończy się 3 fala pandemii SARS-Cov- 2. Wszyscy marzymy o powrocie do normalności – powrocie do biura, szkoły, możliwości pójścia do teatru, kina, spotkania się ze znajomymi, wyjazdu na wakacje itd. Wszystko to jest coraz bliżej, ale czy na pewno. Czy wirus nie zakłóci nam tego wymarzonego powrotu?? Odpowiedzi na to pytanie nikt nie zna.

Co więc robić by nasze marzenia się spełniły?

Hasła dystans, dezynfekcja, maseczka słyszymy od 14 miesięcy. Natomiast od 5 miesięcy- od stycznia tego roku słyszymy hasło -szczepimy się. I to jest nasza droga do powrotu do wymarzonej normalności.

Statystyki pokazują, że z dnia na dzień zaszczepionych osób jest coraz więcej. Na dzień 10 maja 2021 mamy wykonane  prawie 14 mln szczepień. Kiedy ruszał program szczepień w końcu grudnia 2020 wydawało się, że wszystkich chętnych Polaków zaszczepimy co końca 2022 roku. Jest inaczej. Zaszczepimy wszystkich chętnych do końca wakacji, ale czy ta liczba zaszczepionych  będzie satysfakcjonująca nas wszystkich?? Boimy się, że nie.

Więc niech każdy z nas spróbuje przekonać nieprzekonanego do szczepienia. Rozmawiajmy na ten temat. Niech nie będzie to temat tabu, tylko temat rzeczowej dyskusji.

Nasze argumenty za szczepieniem – otrzymałem 2 dawki, nie miałem objawów niepożądanych po szczepieniu. A nawet jeśli miałem, to szybko minęły nie pozostawiając żadnych śladów w naszym organizmie. Znasz kogoś, kto zachorował na SARS -Cov-2 po przyjęciu szczepionki – raczej nie ale na pewno każdy z nas zna mnóstwo osób, które zachorowały na tę chorobę nie będąc wcześniej szczepione. Nie mówiąc już o ilości zmarłych w naszym otoczeniu. Myślę,  że po 3ciej fali nie ma w Polsce osoby, która by nie straciła kogoś bliskiego lub znajomego z tego powodu.  Zmarło ponad 70 000 osób- tyle wynosi liczba mieszkańców Ostrowa Wielkopolskiego czy Konina, niewielu więcej jest mieszkańców Jeleniej Góry. Zmarło w  14 miesięcy co najmniej  całe miasto!!

3 fala pokazała, że mimo słabości organizacyjnej służby zdrowia personel – lekarze, pielęgniarki, ratownicy medyczni, diagności laboratoryjni i technicy rentgenowscy dali radę  pracować i leczyć, bo  byli zaszczepieni i nie chorowali.  I to powinien być główny argument  za szczepieniem.

Jakie korzyści daje szczepienie?

Osoby zaszczepione mogą myśleć o wyjeździe na wakacje nie tylko za granicę. O tym na pewno marzy większość z nas. Wakacje w kraju też będą bezpieczniejsze, gdy się wszyscy zaszczepimy.

Osoby niezaszczepione mogą oczywiście przechodzić bezobjawowo zakażenie, ale mogą zarazić swoich najbliższych i spowodować pogorszenie ich stanu zdrowia. Będą kolejnymi nosicielami wirusa, który zmieniając się, tworzy mutacje nie wiadomo czy wrażliwe na szczepionki.

Warto też zapytać nieprzekonanego do szczepień co go wstrzymuje przed szczepieniem?

Czy ma jakieś racjonalne argumenty czy po prostu nie bo nie. Albo czy szczepi swojego psa oczywiście szczepieniami dla zwierząt wymaganymi? Robi to,  bo jest to obowiązkowe i w przeciwnym razie musiałby zapłacić karę. Kar pieniężnych za nieszczepienie przeciw SARS-Cov- 2 nikt nie przewiduje, ale nagrody są w zasięgu nas wszystkich. 4 falę pokonamy, gdy większość z nas się zaszczepi. Więc namawiajmy wszystkich nieprzekonanych.

2021-05-10T09:52:46+00:00