Czy soczewki kontaktowe są bezpieczne dla dzieci?

Odpowiedź na to pytanie nie jest do końca prosta. Oczywiście, że soczewki kontaktowe są bezpieczne dla dzieci, bo soczewki współczesne są bezpieczne ale… to „ale” to sprawa prawidłowej aplikacji i higieny soczewek, która się nieodłącznie wiąże z ich stosowaniem.

Czy dzieci mogą nosić soczewki?

Soczewki kontaktowe zawsze zaleca lekarz okulista. Jest rzeczą niedopuszczalną, by dziecko czy młodzież zaczynała nosić soczewki kontaktowe bez uprzedniego badania okulistycznego pod tym kątem. Szkoda może być większa niż pożytek. Muszą być wykluczone wszystkie sytuacje chorobowe, które mogą stanowić przeciwwskazanie do noszenia soczewek kontaktowych.

Przygotowanie do noszenia soczewek przez dziecko

Każdy użytkownik soczewek kontaktowych musi być prawidłowo przygotowany do ich noszenia, pielęgnacji. Musi znać niepokojące objawy ze strony oka, które uniemożliwiają założenie soczewek lub nakazują ich zdjęcie lub nawet udanie się do lekarza specjalisty po poradę. Osoba dorosła nie będzie miała z tym problemu, natomiast dziecko….może być różnie.

Pomoc w sposobie stosowania soczewek dla dziecka

W przypadku kiedy decydujemy się na aplikację soczewek dziecku, odpowiedzialność za troskę i higienę oczu spoczywa na rodzicach. Oni bezwzględnie muszą kontrolować sposób stosowania soczewek kontaktowych przez dziecko, muszą pilnować prawidłowej higieny, wymiany soczewki, planowego zakupu soczewek czy płynów do ich pielęgnacji, nie wspominając o kontroli prawidłowego zakładania i zdejmowania soczewek.

Od kiedy soczewki dla dziecka?

Uważam, że dzieci od 12-13 roku życia mogą nosić soczewki kontaktowe już na większą skalę, i z większą samodzielnością w ich zakładaniu czy zdejmowaniu. Oczywiście sprawa wieku jest sprawą indywidualną, zależną od charakteru i umiejętności dziecka.

Soczewki kontaktowe dla dzieci – podsumowanie

Podsumowując soczewki kontaktowe są bezpieczne dla dzieci ale ich stosowanie musi być systematycznie kontrolowane przez rodziców czy opiekunów.

2020-04-30T15:40:27+00:00