Zdrowe oczy – dzieci po powrocie do szkoły w czasach pandemii koronawirusa

Nasze dzieci wróciły do szkoły po prawie 6-miesięcznych „wakacjach”. Moment ten budzi wiele kontrowersji zarówno wśród rodziców, jak i nauczycieli. Na szczęście dzieci są szczęśliwe z tego powodu. Oczywiście ta szkoła wygląda inaczej niż ta w marcu 2020. Musimy wszyscy to zaakceptować i tak działać, by było najlepiej dla dzieci i dla nauczycieli i dla rodziców i całych rodzin.

Wygląda na to, że zgodnie z prognozami WHO możemy walczyć z pandemią do 2 lat. 6 miesięcy za nami, 1,5 roku jeszcze przed nami.

Negatywny wpływ nauki zdalnej na wzrok

Okuliści na pewno zauważają wpływ nauki zdalnej na narząd wzroku. Zgłasza się wiele dzieci do badania z powodu gorszego widzenia i do dali i bliży, które nie jest związane z żadną wadą wzroku, lecz tylko z nadużywaniem elektroniki mówiąc w największym skrócie. Oderwanie dzieci od nauczania zdalnego i towarzyszącego temu nadużywaniu smartfonów jest bardzo dobre dla oczu dziecka. Trzeba wrócić do uprawiania sportu, spacerów, biegania, jazdy na rowerze, by odciążyć oczy naszych dzieci.

Powrót do szkoły w czasie pandemii koronawirusa

Natomiast w szkole należy dbać o higienę pracy wzrokowej zwłaszcza u dzieci z wadami wzroku. Dzieci te, jeśli są jakieś podejrzenia gorszego widzenia w dotychczasowych okularach, powinny udać się teraz, przed druga falą pandemii, do okulisty, by zweryfikować moc okularów. Noszenie za słabych lub za mocnych okularów może powodować zaczerwienienie oczu, bóle oczu, bóle głowy czy nawet złe samopoczucie u niektórych dzieci.

Oczywiści dzieciom, które noszą okulary na stałe, trudno jest funkcjonować na przerwach w maseczkach, bo wówczas okulary bardzo parują. Najlepszym rozwiązaniem dla tych dzieci będzie używanie przyłbicy, która może zasłaniać też oczy lub półprzyłbicy, która rozpoczyna się poniżej okularów. Przyłbice zasłaniające oczy nie wywierają szkodliwego wpływu na oczy i mam nadzieję, że żaden okulista nie wystawi takiego zaświadczenia mimo usilnych próśb rodziców. Takowe niestety już się pojawiają. Przyłbica może chronić narząd wzroku przed nadmiarem alergenów lub cząstek kurzu, które unoszą się w powietrzu.

Bezpieczny powrót do szkoły

Pozwólmy dzieciom chodzić do szkoły, nosić okulary, jeśli tego wymaga ich narząd wzroku, używać przyłbic lub maseczki, by ograniczyć ewentualną transmisję wirusa. Przypominajmy im o częstym myciu rąk, o zbędnym dotykaniu twarzy i okolicy oczu rękoma. Jeśli starsze dzieci noszą już soczewki kontaktowe, niech pamiętają o dokładnym myciu rąk przed i po ich założeniu.

Miłych chwil w szkole życzę.

2020-09-08T09:24:47+00:00