Czy czerwone oczy świadczą o zdrowiu czy chorobie naszego narządu wzroku? Odpowiedź brzmi – jest to stan chorobowy.
W warunkach fizjologicznych oczy są blade. Wynika to z budowy anatomicznej oka – twardówka stanowiąca główną część zewnętrznej ściany gałki ocznej jest koloru białego, pokryta jest przeźroczystą spojówką gałkową, rogówka również jest przeźroczysta. Na skórze powiek i brzegu powieki, który stanowi granicę powieki, również w warunkach prawidłowych nie występują widoczne naczynia krwionośne.
Pojawienie się zaczerwienie oczu, przekrwienia jest prawie zawsze objawem chorobowym.
Przyczyny takiego stanu mogą być różne i właściwie dopiero badanie okulistyczne może stwierdzić przyczynę problemu.
Przyczyny czerwonego oka u dzieci i młodzieży
U dzieci i młodzieży najczęstszymi przyczynami czerwonego oka jest alergia lub nieprawidłowości w obrębie brzegów powiek (np. obecność nużeńca). Niewyrównana wada refrakcji też może powodować przewlekłe stany zapalnego przedniego odcinka oka, których skutkiem mogą być „czerwone oczy”.
Przyczyny czerwonego oka u dorosłych
U kobiet zaczerwienienie oka może towarzyszyć zespołowi suchego oka, niewydolności gruczołów Meiboma oraz obecności nużeńca (demodexa). Ponadto długoletnie stosowanie preparatów pobudzających wzrost rzęs może powodować trwałe poszerzenie drobnych naczyń okolicy brzegów powiek oraz spojówki.
W każdej grupie wiekowej czerwone oko może być objawem stanu zapalnego spojówki, rogówki czy innych części oka.
Przewlekłe stosowanie leków miejscowych do oka, w tym również leków obniżających ciśnienie wewnątrzgałkowe stosowanych w jaskrze, może dawać objawy czerwonego oka i w niektórych przypadkach może wymagać zmiany stosowanego leku. Ewentualna zmiana leku musi być zawsze skonsultowane z lekarzem prowadzącym.
Czerwone oko wraz z innymi objawami towarzyszącymi może być objawem jaskry kąta zamykającego, zapalenia tęczówki i ciała rzęskowego, wylewu podspojówkowego.
Leczenie czerwonego oka
Podsumowując czerwone oko nie jest stanem fizjologicznym i wymaga konsultacji okulistycznej celem wyjaśnienia jego przyczyny i ustalenie terapii. Leczenie tego stanu, w zależności od przyczyny, może być długotrwałe i kompleksowe.