Elektrofizjologia

Elektrofizjologia 2018-02-21T09:17:50+01:00

Elektrofizjologia narządu wzroku

ElektrofizjologiaBadania elektrofizjologiczne narządu wzroku należą do grupy badań czynnościowych. Określają one  czynność siatkówki i nerwu wzrokowego. Są to badania diagnostyczne uzupełniające i dlatego konieczne jest posiadanie przez pacjenta skierowania na te badania, by prawidłowo dobrać wykonywane badania w danej jednostce chorobowej lub jej podejrzeniu.

SKIEROWANIE /INFORMACJA OD LEKARZA

Skierowanie powinno zawierać informacje- imię i nazwisko pacjenta, wiek, ostrość wzroku do dali i bliży, istotne objawy podmiotowe i odchylenia w obrazie klinicznym narządu wzroku oraz rozpoznanie. W dużej grupie pacjentów ważny jest też wywiad rodzinny.

 

RODZAJE BADAŃ ELEKTROFIZJOLOGICZNYCH

Badania elektrofizjologiczne narządu wzroku dzielą się na 2 grupy badań – na badania czynności całej lub części siatkówki oraz badania nerwu wzrokowego.

Wzrokowe potencjały wywołane (WPW)

Elektroretinogram stymulowany wzorcem (PERG)

 

BADANIA SIATKÓWKI

Elektrofizjologia - badanie oka

Najczęściej wykonywane badania czynności siatkówki to elektroretinografia (ERG), multifokalna elektroretinografia (mfERG), elektrookulografia (EOG).

Wszystkie te badania wykonujemy po podaniu kropli i rozszerzeniu źrenic. Powinni mieć to na uwadze osoby, które przyjeżdżają na badanie same, będąc jednocześnie kierowcą.

Elektroretinografia (ERG)

Elektroretinogram wieloogniskowy (mfERG)

Elektrookulografia (EOG)