Elektrofizjologia narządu wzroku
Badania elektrofizjologiczne narządu wzroku należą do grupy badań czynnościowych. Określają one czynność siatkówki i nerwu wzrokowego. Są to badania diagnostyczne uzupełniające i dlatego konieczne jest posiadanie przez pacjenta skierowania na te badania, by prawidłowo dobrać wykonywane badania w danej jednostce chorobowej lub jej podejrzeniu.
SKIEROWANIE /INFORMACJA OD LEKARZA
Skierowanie powinno zawierać informacje- imię i nazwisko pacjenta, wiek, ostrość wzroku do dali i bliży, istotne objawy podmiotowe i odchylenia w obrazie klinicznym narządu wzroku oraz rozpoznanie. W dużej grupie pacjentów ważny jest też wywiad rodzinny.
RODZAJE BADAŃ ELEKTROFIZJOLOGICZNYCH
Badania elektrofizjologiczne narządu wzroku dzielą się na 2 grupy badań – na badania czynności całej lub części siatkówki oraz badania nerwu wzrokowego.
Wzrokowe potencjały wywołane (WPW)
Elektroretinogram stymulowany wzorcem (PERG)
BADANIA SIATKÓWKI
Najczęściej wykonywane badania czynności siatkówki to elektroretinografia (ERG), multifokalna elektroretinografia (mfERG), elektrookulografia (EOG).
Wszystkie te badania wykonujemy po podaniu kropli i rozszerzeniu źrenic. Powinni mieć to na uwadze osoby, które przyjeżdżają na badanie same, będąc jednocześnie kierowcą.
Elektroretinogram wieloogniskowy (mfERG)