Pracując w biurze na nasz wzrok ma wpływ oświetlenie tam panujące, temperatura, stopień zapylenia lub zanieczyszczenia powietrza oraz charakter pracy przez nas wykonywanej. Nie bez wpływu jest też to, jak długo pracujemy w tych warunkach.
Oczywiście najważniejsze w każdej pracy z wykorzystaniem wzroku jest dobór korekcji okularowej. Jeśli narząd wzroku wymaga noszenia szkieł korekcyjnych, to oczywiście pracujemy w tych szkłach. Jeśli nasza praca polega głównie na pracy z komputerem, ważne jest prawidłowe stworzenia miejsca pracy. Ekran komputera powinien być nieznacznie poniżej osi widzenia na wprost, by patrząc na niego nasze powieki były lekko spuszczone. W ten sposób redukujemy wysuszanie naszej rogówki i zmniejszamy objawy suchego oka, które są częstą dolegliwością osób pracujących w biurze.
Higiena oczy przy pracy przy komputerze
Pracując dużo przy komputerze warto sobie wyrobić nawyk częstszego mrugania, by nie dopuszczać do nadmiernego wysuszania oczu. Pomogą nam w tej profilaktyce również krople nawilżające, najlepszym wyborem będą te bez konserwantów. W przypadku objawów suchego oka należy je stosować zgodnie z zaleceniem okulisty – kilka razy dziennie. Możemy stosować krople również profilaktycznie, by zapobiec ewentualnym objawom, wystarczy 2-3 razy dziennie użyć kropli, by oczy zostały nawilżone.
Osoby używające soczewek kontaktowych do korekcji wad wzroku, muszą zwrócić szczególną uwagę na prawidłowe nawilżanie oczu, by nie dopuszczać do wysychania zarówno oka, jak i soczewek kontaktowych.
Wszystkich nas, bez względu na charakter pracy, obowiązuje prawidłowa higiena oczu w godzinach rannych i wieczornych tj. mycie okolicy oczu, masowanie brzegów powiek by pobudzić gruczoły Meiboma do produkcji i upłynniania frakcji lipidowej do filmu łzowego oraz dokładny demakijaż u kobiet.
Nie bez znaczenia dla powierzchni oka jest nasza dieta. Ważne by zawierała duże ilości nienasyconych kwasów tłuszczowych, omega 3 i omega 6.