Higiena oczu na wakacjach

Nadszedł długo oczekiwany okres wakacji i wyjazdów z tym związanych. Planując nasze wakacje powinniśmy zadbać o nasze oczy. O czym powinniśmy pamiętać wybierając się na urlop?

Niezwykle ważna jest ochrona oczu przed promieniowaniem słonecznym zawierającym światło widzialne i promieniowanie utrafioletowe UVA i UVB. Służyć temu powinny właściwie dobrane okulary słoneczne oraz ochrona za pomocą kapelusza czy czapki z daszkiem. Udowodniono, że nadmierna ekspozycja na promieniowanie UVB powoduje powstawanie takich chorób oczu jak zaćma, skrzydlik oraz niektóre postaci nowotworów skóry. Uważa się, że u co 5-tego pacjenta zaćma może być spowodowana nadmierną ekspozycją na promieniowanie słoneczne.

Zwiększona ekspozycja na promieniowanie UVB może prowadzić do osłabienia układu odpornościowego, zwłaszcza osób chorujących na opryszczkę skóry twarzy. Długotrwałe przebywanie na słońcu może u tych osób prowadzić do reaktywacji wirusa opryszczki i pojawienia się zmian skórnych nawet w okolicy oczu, z wtórnym zajęciem rogówki oka. Dlatego też każde jednostronne zaczerwienie oka, trwające kilka dni, czasem przebiegające z obniżeniem ostrości wzroku nie powinno być bagatelizowane i powinno być poddane ocenie przez lekarza okulistę.

Ochrona wzroku na plaży

Czy na plaży można czytać książkę? Na pewno należy to robić w sposób rozsądny. Bezwzględnie potrzebne są do tego okulary słoneczne, jeśli mamy wadę wzroku, powinny być jednocześnie ze szkłami korekcyjnymi. Promienie słoneczne nie powinny padać bezpośrednio na kartkę książki, lepiej gdy powierzchnia książki znajduje się w cieniu.

Często zdarza się, że podczas długo trwającego spoglądania w niebo zaczynamy widzieć drobniutkie biała krótkie niteczki, przypominające przecinki, które poruszają się na niebie. W większości przypadków zjawisko to nie znajduje odbicia w patologii oka i znika po spojrzeniu na bliski przedmiot czy zamknięciu oczu.

Nawilżanie oczu latem

Podczas przebywania w miejscach o zwiększonym narażeniu na ciała obce mogące dostać się do oka- piaszczysta plaża, suche lub wietrzne obszary równinne, należy pamiętać o nawilżaniu oczu za pomocą kropli. Nawilżanie oczu ma dwojaką rolę – rzeczywistego nawilżania oraz wypłukiwania niewielkich ciał obcych, które mogą dostać się do worka spojówkowego.

Wakacje powinny być też okresem, kiedy ograniczmy lub nawet rezygnujemy z makijażu. Pozwólmy skórze, rzęsom i brwiom zregenerować się w sposób właściwy i naturalny.

Letni wypoczynek powinny być też okresem zmniejszonego korzystania z telefonów komórkowych, które najczęściej służą nam do oglądania obrazów, zdjęć, czy reklam. Pozwólmy naszym oczom wypocząć patrząc w na odległe przedmioty, czy rozglądając się na boki, co daje możliwość zwolnienia akomodacji i rozluźnienia mięśnia rzęskowego i jest bardzo komfortowe dla naszych zmęczonych oczu. Powinno to też dotyczyć dzieci, które od najmłodszych lat zaczynają nadużywać telefonów komórkowych niezgodnie z ich podstawowym przeznaczeniem.

Niech po letnim wypoczynku wrócimy i my wypoczęci, i nasze oczy.

2018-07-06T08:24:14+02:00