Postępowanie po operacji zaćmy

Praktycznie w 100% przypadków pacjent w dobie zabiegu operacyjnego usunięcia zaćmy wraca do domu. Na oku ma założony jałowy opatrunek, który jest zdejmowany podczas wizyty w pierwszej dobie po operacji zaćmy. Ważne jest teraz postępowanie pacjenta już po powrocie do domu.

By w oku operowanym nie doszło do żadnych powikłań, ważne jest skrupulatne zakraplanie kropli przez pacjenta. Krople muszą być świeże, nowo otwarte, przed ich zakropleniem należy zawsze umyć ręce w ciepłej wodzie i wytrzeć najlepiej w jednorazowy papierowy ręcznik. Krople należy po użyciu zakręcić i prawidłowo przechowywać. Unikamy trzymania kropli w miejscach ciepłych lub bardzo nasłonecznionych. Przez pierwszy tydzień staramy się stosować opatrunek zwłaszcza jeśli wychodzimy na dwór oraz  podczas mycia, kąpieli  i spania.

Unikamy kontaktu oka z wodą bieżącą więc nie myjemy okolicy oczu wodą z kranu lecz odpowiednimi chusteczkami np. Prodex. Nigdy nie zakraplamy różnych rodzajów bezpośrednie jedne po drugich, trzeba zastosować 15 minut odstępu, by poszczególne krople się wchłonęły.

Unikamy pocierania oka gdy nas  coś swędzi, lepiej wówczas dodatkowo zastosować krople a nie pocierać oko, zwłaszcza nieumytą ręką. Włosy myjemy w okresie pooperacyjny (około 2 tygodnie) odchylając głowę do tyłu czyli korzystając z pomocy osób trzecich.

Najważniejszy okres dbałości o oko po operacji to około 10-14 dni. Potem po kolejnej wizycie okulistycznej można zaprzestać zakładania opatrunku czy krople stosować rzadziej w ciągu dnia.

Do aktywności fizycznej możemy wrócić po około 3-4 tygodniach, do kontaktu z wodą na basenie czy w jeziorze po około 6 tygodniach ( rana w oku  musi być w pełni zagojona).

Okulary nowe po operacji, jeśli są potrzebne wypisuje lekarz po około 3 -4 tygodniach, gdy oko już jest wygojone.

Powrót do pracy możliwy jest w zależności o charakteru wykonywanej pracy. Wcześniej możemy wrócić do pracy biurowej czy  naukowej,  później do pracy fizycznej, zwłaszcza gdy jesteśmy narażeni na duże zapylenie i kurz w miejscu pracy.

Prawidłowa funkcja oka po operacji zaćmy zależy więc zarówno od samego przebiegu zabiegu, jak i całego postępowania pooperacyjnego, w okresie gojenia się oka. Prawidłowe postępowanie pacjenta nie zniweczy wysiłku lekarza i zapewni dobre widzenie na długie lata.

2022-11-29T12:57:10+01:00