Jak chronić wzrok podczas sportów zimowych?

Ochrona wzroku jest niezwykle ważna podczas każdej aktywności sportowej, w każdej grupie wiekowej. Najpopularniejsze sporty zimowe to oczywiście narciarstwo, łyżwiarstwo, saneczkarstwo i hokej na lodzie.

Jak chronić oczy na stoku?

Każdemu z nas, jeżdżącemu na nartach posiadanie gogli wydaje się być niezbędne. Okulary te chronią narząd wzroku przed oślepieniem spowodowanym silną ekspozycją na promieniowanie słoneczne. Pomagają utrzymać odpowiednią temperaturę w okolicy oczu, by w przypadku występowania bardzo niskiej temperatury na zewnątrz nie zwiększać odczucia marznięcia rzęs i skóry w okolicy oczu. Gogle z odpowiednimi filtrami dają często „rozjaśnienie” obrazu w pochmurny dzień. Prawidłowe gogle i kask stanowią niezbędne zabezpieczenie narządu wzroku i całej głowy w przypadku jakichkolwiek urazów, zwłaszcza zderzeń z innymi narciarzami lub przeszkodami na naszej trasie. Oczywiście, jeśli narciarz wymaga korekcji narządu wzroku do jazdy na nartach, to niezbędne jest stosowanie soczewek kontaktowych zamiast okularów.

Łyżwiarstwo czy saneczkarstwo wymagają podobnej ochrony wzroku, bowiem warunki zewnętrzne czy narażenie na uraz jest podobne.

Ochrona oczu podczas uprawiania hokeja na lodzie

Uprawianie hokeja na lodzie wiąże się ze zwiększonym ryzykiem uszkodzenia oka bezpośrednio przez krążek kauczukowy używany do gry. Może dojść wówczas do powstania wylewu podspojówkowego, wylewu podsiatkówkowego, pęknięcia naczyniówki, wstrząśnienia siatkówki. Konsekwencją tych urazów może być znaczne i nieodwracalne obniżenie ostrości wzroku. Może dojść również do urazu doznanego przez przypadkowe uderzenie końcówką kija. Stosowanie okularów ochronnych, zwłaszcza dla sportowców amatorów w tej dyscyplinie powinno być obowiązkowe.

Kontuzje i urazy w sportach zimowych

Zwiększona dostępność i popularność sportów zimowych powoduje zwiększoną liczbę urazów. Propagowanie działań profilaktycznych wydaje się być związku z tym konieczne. Z punktu widzenia okulisty osoby, które doznały jakiegokolwiek urazu narządu wzroku podczas uprawiania sportów zimowych powinny się zgłosić na badanie specjalistyczne w jak najkrótszym czasie od tego zdarzenia.

2020-01-07T08:56:28+00:00