Spożywanie czarnej (gorzkiej) czekolady, po latach zapomnienia, staje się coraz bardziej popularne. Czarna czekolada została wprowadzona do diety człowieka około 3000 lat temu i przywieziona do Europy przez wyprawy Krzysztofa Kolumba na przełomie 15/16 wieku. Początkowo znana była tylko w postaci płynnej, by z czasem stać się twardym słodyczem.
Właściwości gorzkiej czekolady
Gorzka czekolada jest wytwarzana z suchej masy ziaren kakaowych ( do 80% masy całkowite) i masła kakaowego. Spożycie jej poprawia przepływ krwi przez centralny i obwodowy układ nerwowy, poprawia funkcję układu krążenia. Ponadto czarna czekolada ma korzystny wpływ na nasz nastrój i procesy poznawcze w naszym mózgu Obecność antyoksydantów w ziarnach kakaowca opóźnia procesy degeneracyjne w naszym organizmie. Ma też działanie przeciwzapalne.
Co skutecznie poprawia wzrok?
Jeśli chodzi o narząd wzroku to spożycie czarnej czekolady poprawia ostrość wzroku, zwiększa wrażliwość na kontrast i odczucie kolorów. Korzystne działanie gorzkiej czekolady na procesy związane z widzeniem jest większe niż mlecznej czekolady.
Bioaktywne składniki kakao to flawonoidy mające działanie atyoksydacyjne, pochodne ksantyny – kofeina i teobromina, oraz minerały- magnez, cynk i żelazo.
Czy gorzka czekolada jest zdrowa?
Należy jednak pamiętać o kaloryczności produktów czekoladowych i dużej zawartości cukru, co powoduje, że gorzka czekolada, jak i inne rodzaje czekolady nie jest dobrze postrzegana przez dietetyków. Czarna czekolada może być też czynnikiem wyzwalającym atak migreny lub nasilać refluks żołądkowo- przełykowy.
W dawnych czasach kakao traktowano jak lekarstwo, a jak jest dzisiaj? Czy przeważają wartości lecznicze, czy tylko spożywcze? Wydaje się, że obecnie wygrywają w tym starciu zdecydowanie wartości żywieniowe niż lecznicze. Na pewno nie należy zapominać o czekoladzie jako składniku naszej urozmaiconej diety, i jeśli po nią sięgamy, to należy wybierać czarną a nie mleczną czy białą.