Jakie czynniki pogarszają wzrok u dziecka?

Narząd wzroku jest najważniejszym narządem w rozwoju dziecka. Około 80% informacji dociera do nas wszystkich za pomocą narządu wzroku. Inne zmysły- słuchu, smaku, węchu i dotyku są ważne ale w rozwoju dziecka w mniejszym stopniu.

Czyli o wzrok dziecka trzeba dbać od momentu narodzenia, by dać szanse na jego prawidłowy rozwój. Potem staramy się chronić wzrok naszych dzieci, by nie dopuścić do jego pogorszenia.

Jakie czynniki pogarszają wzrok?

Na pewno są to nierozpoznane wady refrakcji, którym może towarzyszyć niedowidzenie. Trudne do rozpoznania przez rodziców czy inne osoby z otoczenia są wady wzroku jednostronne. Wówczas dziecko posługuje się dobrym okiem i nic nam nie podpada. Tylko badanie okulistyczne może to wykryć i rozpocząć leczenie. Również czynnikiem pogarszającym stan narządu wzroku są nieprawidłowe okulary– czyli najczęściej zbyt słabe ( w krótkowzroczności) lub zbyt mocne ( w nadwzroczności).

Choroby powierzchni oka – nawracające zapalenia spojówek, nawracające jęczmienie czy gradówki mogą też niekorzystnie wpływać na funkcje oka naszych dzieci. Objawów takich nie należy więc bagatelizować tylko udać się do gabinetu okulistycznego po fachową poradę.

Niezwykle ważne dla prawidłowej pracy narządu wzroku są warunki otoczenia w którym dziecko przebywa. Zalecane jest maksymalne przebywanie na świeżym powietrzu, uprawianie sportu przez kilka godzin dziennie, czytanie i nauka w pomieszczeniu z dobrym ( naturalnym) oświetleniem. Pomieszczenie powinny być wietrzone, by nie dochodziło do gromadzenia się alergenów czy pyłów drażniących oczy. Ważna jest prawidłowa postawa ciała podczas nauki- siedzimy na krześle z oparciem, przy biurku. Unikamy nauki czy wszelkiej pracy wzrokowej w pozycji leżącej.

Smartfony i tablety szkodliwe dla wzroku dzieci

Nieprawidłowe używanie smartfona należy aktualnie do najsilniejszych czynników pogarszających wzrok nie tylko dzieci. Smartfon towarzyszy naszym dzieciom od najwcześniejszych lat dzieciństwa i niekontrolowane przez rodziców jego używanie moje powodować bóle oczu, bóle głowy, suchość oka, zaburzenia widzenia czy nawet występowanie zeza zbieżnego oczu. Dlatego coraz częściej okuliści pytają się rodziców podczas wizyty okulistycznej o ilość godzin spędzanych przez dziecko ze elektroniką. Odpowiedzi czasem są szokujące. Do zaburzeń widzenia może też prowadzić długotrwałe korzystanie ze smartfona w godzinach nocnych, często „pod kołdrą”. Wówczas jedno oko, które patrzy na jasny ekran smarfona jest mocniej  stymulowane niż drugie oko patrzące w ciemność i może to powodować przejściowe zaniewidzenia oka.

Wpływ codziennej diety na wzrok

Kolejnym czynnikiem pogarszającym stan oczu może być niewłaściwa dieta. Dieta pozbawiona warzyw i owoców jest uboga w witaminę A, B, C i E, a są to witaminy niezwykle ważne dla prawidłowego funkcjonowania oka i centralnego układu nerwowego. Kwasy omega 3 i 6 tez powinny być w prawidłowej diecie dzieci. Unikanie jedzenia „przetworzonego”  i „fast -foodów” powinno nam wszystkim towarzyszyć.

Podsumowując jest kilka czynników wpływających niekorzystnie na narząd wzroku, nie tylko dzieci. Unikanie ich jest w naszych rękach i głowach.

2021-10-12T10:30:18+00:00