Dlaczego niemowlętom ropieją oczy?

Ropienie jednego lub obu oczu u noworodków i niemowląt jest dość częstą dolegliwością ze strony narządu wzroku.

Mimo dość powszechnego występowania tego objawu, nie należy go nigdy bagatelizować.

Najczęstszą przyczyną ropienia oka w tej grupie wiekowej jest niedrożność przewodu nosowo-łzowego, który odprowadza łzy z oka, poprzez woreczek łzowy do nosa.

Cechą charakterystyczną ropienia w przebiegu zwężenia dróg łzowych jest pojawianie się wydzieliny zawsze po śnie i przebudzeniu. Nie towarzyszy temu ropieniu zaczerwienie oka, które jest typowe dla zapalenia spojówek. Wydzielina ta skleja rzęsy i powieki, powodując trudności w otwarciu szpary powiekowej. Nie towarzyszą temu stanowi dolegliwości bólowe.

W postawieniu rozpoznania może pomóc konsultacja u pediatry lub najlepiej u okulisty dziecięcego.

Co zrobić, jeśli zauważymy u dziecka ropiejące oczy?

Stan ten oczywiście wymaga leczenia, polegającego na usuwaniu wydzieliny ropnej za pomocą wilgotnego gazika nasączonego solą fizjologiczną i odpowiednim masażu okolicy woreczka łzowego. Wydzielinę ropną usuwamy przesuwając ręką od skroni w kierunku nosa, wzdłuż krawędzi powieki. Krople z antybiotykiem stosujemy tylko w sytuacjach znacznego nasilenia ropienia, z tendencją do pojawiania się zaczerwieniania oka, skóry powiek czy znacznego gromadzenia się i zalegania wydzieliny w woreczku łzowym.

Najważniejszym elementem terapii jest prawidłowo wykonywany masaż okolicy woreczka łzowego i kanału nosowo- łzowego po stronie niedrożności. Prawidłowo wykonywany masaż ma spowodować przerwanie zastawki Hasnera, która fizjologicznie powinna się przerwać w najpóźniej w 1-szym miesiącu życia.

Masaż okolicy woreczka łzowego u dziecka

Źródło: www.mojniemowlak.pl

Po umyciu rąk, palcem wskazującym lub małym, wykonujemy masaż polegający na ucisku okolicy kącika przyśrodkowego oka i przesunięciu palca w dół wzdłuż ściany bocznej nosa, wywierając jedocześnie ucisk na okoliczne tkanki. Wykonujemy dziennie około 20 takich „ucisków” w sesjach podzielonych po 4 -5 x, by nie powodować płaczu niemowlęcia. Czerwona strzałka na rycinie pokazuje prawidłowy ruch palca. Nie wykonujemy masażu wzdłuż krawędzi powiek- poziomo oraz nie wykonujemy go pionowo wzdłuż nosa od dołu do góry. Jeśli ropieją oba oczy, masaż wykonujemy oddzielnie dla każdego oka.

Do kiedy należy masować „drogi łzowe”?

Tak długo, jak oczy ropieją, nie dłużej niż do końca 12 miesiąca życia. Jeśli nadał wówczas oczy ropieją, można podejrzewać, że przyczyną problemu są nieprawidłowości anatomiczne w kościach czaszki i te dzieci wymagają już działania zabiegowego- sondowania dróg łzowych lub nawet operacyjnego.

Prawidłowo i systematycznie wykonywany masaż daje dobre efekty w około 98% nieprawidłowości. Nie można tracić nadziei i wiary w prowadzoną przez rodziców terapię.

2022-02-22T16:07:14+00:00