Idzie jesień a razem z nią czas na suplementy diety?

Prawidłowa dieta jest niezwykle ważna dla funkcjonowania narządu wzroku. Nie zawsze jednak jesteśmy w stanie przestrzegać prawidłowej diety. Wynika to z nadmiernej ilości pracy, braku wolnego czasu, niechęci do gotowania i przyrządzanie potraw czy nieprzywiązywania uwagi do tego zagadnienia.

W takich sytuacjach młodzi ludzie zwykle nic nie robią, starsi pytają o suplementy diety. Włączenie suplementów wydaje się najłatwiejszym rozwiązaniem zmieniającym naszą dietę. Tak jednak nie powinno być. Nasza dieta powinna być świadoma i powinniśmy jej przestrzegać przez cały rok, niezależnie od pory roku.

Najlepsza dla narządu wzroku jest nadal dieta śródziemnomorska, z dużą ilością warzyw, owoców, błonnika, ograniczonym dostępem do nabiału i węglowodanów i jednocześnie  eliminująca  tłuste mięsa  i niezdrowe tłuszcze.

Czym jest dieta środziemnomorska?

Dieta śródziemnomorska z duża ilością ryb, witaminy A i C powoduje łagodniejszy przebieg zespołu suchego oka spowodowanego redukcją wydzielania łez w zespole Sjegrena.

W okresie obserwacji dłuższym niż 10 lat, u ludzi po 70 roku życia, przestrzegających dietę śródziemnomorską ryzyko progresji zmian zwyrodnieniowych plamki w postać zaawansowaną było mniejsze wśród osób ściśle przestrzegających zaleceń wynikających z tej diety. Spożywanie ryb miało ochronny na plamkę wpływ wśród osób z postacią zanikową zwyrodnienia.

Natomiast dieta bogatotłuszczowa zaburza funkcję gruczołów łzowych co może powodować wystąpienie ciężkiego zespołu suchego oka.

Wiele roślin dostępnych przez cały rok a nie tylko sezonowo, ma dobry wpływ na stan naszej siatkówki i całego narządu wzroku. Warto zadbać by znalazły się w naszej diecie.

Terapeutyczne korzyści wynikające z  przyjmowania miłorzębu   są znane od dawna i mają długą historię stosowania w tradycyjnej medycynie chińskiej, Roślina ta wygasza niekorzystny wpływ wolnych rodników i poprawiają  przepływ krwi przez  oko.

Mechanizm korzystnego działania spożywanych borówek i jagód nie jest do końca wyjaśniony. Kurkuma  wykazuje właściwości przeciwzapalne, przeciwnowotworowe i  przeciwutleniające.

Jakie suplementy diety wybrać?

Karotenoidy to stosunkowo złożone cząsteczki zaliczane do grupy pigmentów rozpuszczalnych w tłuszczach o barwie pomarańczowej, żółtej i czerwonej, syntetyzowanych przez rośliny, glony, bakterie i grzyby. Są  one uważane za prowitaminę A.  Ludzie nie potrafią syntetyzować karotenoidów, które muszą być pozyskiwane z diety lub suplementów. Główne karotenoidy obecne w ludzkiej krwi i tkankach to α- i β-karoten, likopen, luteina, zeaksantyna. Niektóre z  nich  selektywnie gromadzą się w siatkówce oka, aby wzbogacić pigment plamkowy centralnego obszaru plamki. Główne źródło karotenoidów w naszej diecie to warzywa i owoce.

Polifenole stanowią dużą grupę fitochemikaliów obecnych w wielu owocach i warzywach oraz w niektórych napojach wytwarzanych z roślin, takich jak wino, herbata i kawa. Mają udowodnione korzyści zdrowotne: działanie przeciwutleniające, przeciwzapalne, przeciwalergiczne, przeciwdrobnoustrojowe i przeciwwirusowe. Mogą mieć wpływ ochronny na soczewkę oka.

Podsumowując początek jesieni nie powinien być sygnałem do zaniechania stosowania prawidłowej diety, tylko do jej kontynuowania, a szeroki  dostęp warzyw sezonowych i całorocznych  daje nam tę możliwość. Suplementy diety niech zostaną w aptece.

2021-10-12T10:30:22+00:00