Czy infekcja koronawirusem może dotyczyć narządu wzroku? Aktualizacja 26.03.2020

Objawy typowe towarzyszące infekcji koronawirusem nie dotyczą narządu wzroku – TO BYŁY INFORMACJE AKTUALNE DO 23 MARCA 2020

Koronawirus – objawy u dorosłych i dzieci

Najczęstsze objawy infekcji koronawirusem to gorączka (98% przypadków), suchy kaszel(76%), duszność (55%), bóle mięśniowe oraz uczucie uogólnionego zmęczenia (44%). Czyli najczęstsze objawy nie są związane z w żaden sposób z narządem wzroku. Ale pojawiają się w piśmiennictwie naukowym i popularno-naukowym informacje, że Covit-19 może tez powodować zaczerwienienie oczu czyli objawy przypominające zapalenie spojówek.

Ponadto musimy pamiętać, ze okres wylęgania się objawów infekcji to 1-14 dni. Czyli pacjent potencjalnie zakażony i zarażający następne osoby może zgłosić się do gabinetu okulistycznego w tym czasie z różnymi dolegliwościami dotyczącymi narządu wzroku takimi jak np. ostre ropne zapalenie spojówek, zapalenie rogówki, itp.

Koronawirus – przenoszenie

Niezwykle ważna jest więc świadomość  pacjentów i przestrzeganie zaleceń epidemiologicznych. Jeśli mieli w ciągu ostatnich 14 dni kontakt z osobą zarażoną wirusem Covit 19 lub wrócili z krajów, gdzie jest dużo zakażeń koronawirusem, i/lub pacjent jest przeziębiony, kaszlący powinni zastanowić, się czy z jakimikolwiek objawami dotyczącymi narządu wzroku zgłosić się do najbliższego gabinetu okulistycznego czy na oddział zakaźny, będąc potencjalnym nosicielem wirusa Covit 19. Uważa się, że do 80% pacjentów zarażonych może mieć przebieg bezobjawowy ale mogą zarażać inne osoby.

Drogi zakażenia koronawirusem

W ostatnich dniach pojawiły się doniesienia o możliwości przedostania się wirusa do organizmu również przez nabłonek powierzchni oka, co stanowi zagrożenie dla okulistów i innych lekarzy. Zabezpieczenie oczu przyłbicą powinno stać się obowiązkowym elementem ubrania lekarza podczas epidemii koronawirusem.

Podczas epidemii wirusa powodującego zespół ostrej niewydolności układu oddechowego (SARS) w 2003  roku nie stwierdzono obecności wirusa w łzach i zaskrobinach ze spojówki  u żadnego z chorujących pacjentów.  W czasie aktualnej pandemii są już medyczne informacje, że wirus może być obecny w łzach osoby zarażonej.

Koronawirus – jak zapobiec?

Pandemia wywołana prze Covit-19 trwa cały czas i wymaga od nas wszystkich rozsądku w naszych działaniach. Nie zgłaszajmy się do gabinetów, w tym okulistycznych z nieistotnymi problemami zdrowotnymi, nawet gdy jesteśmy „zdrowi” i nie narażajmy nikogo na zakażenie wirusem, jeśli mamy jakiekolwiek objawy czy podejrzenie infekcji.

2020-03-26T13:29:40+01:00