Najlepsze krople nawilżające do oczu
Czas pandemii spotęgował u wszystkich ilość czasu spędzanego przed ekranem komputera, laptopa czy niestety też przed ekranem smartfona. Powoduje to występowanie zespołu suchego oka (ZSO) lub nasilenie objawów już istniejącego zespołu. Jedną z form pomocy, by złagodzić objawy, jest stosowanie kropli nawilżających do oczu.
Jakie kryteria powinny spełniać krople nawilżające do oczu by były skuteczne?
Krople te powinny przynosić ulgę po ich zastosowaniu, nie powinny szczypać podczas zakraplania, powinny działać jak najdłużej- do kilku godzin by nie trzeba było ich zakraplać np. co godzinę lub dwie. Nie powinny być toksyczne dla naszych oczu, bowiem stosowanie ich jest zwykle przewlekłe.
Łzy nasze składają się z elektrolitów, białek (przeciwciała, lizozym) oraz tłuszczy. Ich podstawowa funkcja to odżywianie struktur powierzchni oka oraz minimalizowanie uszkodzeń rogówki. Może idealne krople powinny mieć skład zbliżony do łez naturalnych ale na razie jest to niemożliwe.
Jaki skład powinny mieć dobre krople nawilżające?
Najczęściej krople nawilżające w swoim składzie mają kwas hialuronowy, dekspantenol, carbomer, alkohol poliwinylowy lub metylocelulozę. Niektóre krople zawierają konserwant, który utrzymuje trwałość i jałowość kropli po otwarciu. Najczęściej stosowanym do produkcji kropli ocznych konserwantem jest chlorek benzalkoniowy, który może mieć działanie toksyczne dla oka przy długotrwałym stosowaniu. Dlatego też warto wybierać krople nawilżające bez konserwantów, które sprzedawane w specjalnych opakowaniach zachowują trwałość i jałowość nawet do 6 miesięcy po otwarciu.
Krople nawilżające czy żele?
W zależności od ciężkości zespołu suchego oka zaleca się stosowanie leków nawilżających w różnych postaciach. W przypadkach lekkich są to krople, w przypadkach cięższych żele i maści.
Czym charakteryzują się dobre krople nawilżające?
Dobre krople nawilżające to te, które zwiększają stabilność filmu łzowego, redukują nieprawidłowe reakcje biochemiczne na powierzchni oka, poprawiają odczucie kontrastu i jakość widzenia oraz poprawiają jakość życia osoby chorej.
Każdy pacjent powinien mieć dobrane indywidualnie krople nawilżające przez swojego okulistę i stosować je zgodnie z zaleceniami.