Czy mogę nosić soczewki kontaktowe?

Odpowiedź na to pytanie nie jest łatwa. Na pewno łatwiej znajdzie się odpowiedź na to pytanie podczas wizyty w gabinecie okulistycznej ale spróbuję przybliżyć Państwu  zagadnienie  też tą drogą. Noszenie soczewek kontaktowych wymaga zdecydowanie większej dbałości o narząd wzroku niż podczas noszenia szkieł korekcyjnych. Codziennie rano przed założeniem soczewek trzeba spojrzeć na swoje oczy w lustrze i jeśli są one zaczerwienione, podrażnione, swędzące czy znajduje się w nich wydzielina na pewno soczewek w tym dniu nie można założyć.

Zespół suchego oka a soczewki kontaktowe

Jeśli nasze oczy często są podrażnione, to soczewki kontaktowe są przeciwwskazane do stosowania. Objawy zespołu suchego oka lub przewlekłe stany zapalne brzegów powiek też stanowią przeciwskazanie do ich noszenia. Choroby skóry twarzy przebiegające z zajęciem brzegów powiek np. trądzik różowaty, łojotokowe zapalenie skóry mogą też u niektórych osób stanowić przeciwwskazanie do  soczewek kontaktowych.

Płyn do soczewek kontaktowych

Noszenie soczewek kontaktowych wymaga zakupienia ich oraz płynów do przechowywania z pewnym wyprzedzeniem, czyli musimy o tym pamiętać. Przedłużanie okresu stosowania soczewek (np. soczewki dwutygodniowe noszone 3-4 tygodni) może się skończyć infekcją oka. Tak samo nie wolno przechowywać soczewek w niejałowym płynie lub tylko w wodzie lub soli fizjologicznej.

Przeciwwskazania do noszenia soczewek kontaktowych

Problemy z rękoma- stany zapalne skóry, zmniejszone czucie w rękach czy zniekształcenie ich w chorobach reumatycznych mogą być dość dużym utrudnieniem w precyzyjnym zakładaniu i zdejmowaniu soczewek. Brak umiejętności zakładania soczewek lub ich zdejmowania też może być przeciwwskazaniem do ich stosowania.

Przeciwwskazanie do noszenia soczewek stanowi również praca w dużym zapyleniu, gdy często do oczu dostają się drobne ciała obce. Brak dostępu do bieżącej wody może utrudniać wszelkie manipulacje przy soczewkach, które trzeba wykonywać mając czyste i umyte ręce.

Oczywiście pewne schorzenia już typowo okulistyczne mogą stanowić przeciwwskazanie do ich stosowania ale o tym pacjent dowie się już podczas bezpośredniego kontaktu z lekarzem specjalistą podczas wizyty w gabinecie okulistycznym.

2020-03-10T09:18:55+01:00