Na czym polega odwarstwienie siatkówki i jakie są objawy?

Odwarstwienie siatkówki jest bardzo poważnym schorzeniem oka, które wymaga pilnego leczenia. Siatkówka jest błoną wewnętrzną oka zbudowaną z 10 przylegających do siebie warstw. Jeśli dojdzie do rozdzielenia tych warstw na poziomie nabłonka barwnikowego, to wówczas mówimy o odwarstwieniu siatkówki.

Objawy odwarstwienia siatkówki

Jest to schorzenie, które dość szybko daje objawy zauważane przez pacjenta. Najczęściej pojawia się zasłona w polu widzenia, która ogranicza to pole widzenie. Pojawienie się zasłony może poprzedzić występowanie błysków lub drobnych mętów, kropek w polu widzenia. Objawy odwarstwienia siatkówki zawsze narastają, lecz to tempo może być różne.

Czasem są to godziny, czasem dni kiedy to zasłona powiększa się i gdy dojdzie do centrum dna oka – obszaru plamki wówczas dochodzi do spadku ostrości wzroku zarówno do dali, jak i do bliży. Tego pogorszenia widzenia nie można wyrównać okularami.

Przyczyny odwarstwienia siatkówki

Przyczyny odwarstwienia siatkówki są różne– może być pourazowe, zapalne, na podłożu zmian zwyrodnieniowych siatkówki, w przebiegu cukrzycy czy samoistne. Częściej występuje u osób z krótkowzrocznością.

Odwarstwienie siatkówki można zdiagnozować na podstawie badania okulistycznego lub/i badania ultrasonograficznego gałki ocznej.

Odwarstwienie siatkówki – leczenie

Leczenie jest najczęściej operacyjne i należy je podjąć maksymalnie szybko. Po niektórych typach zabiegów pacjent musi utrzymywać wymuszoną pozycję głowy, co czasem może być uciążliwe. Niekiedy po operacji odwarstwienia siatkówki muszą być wykonane kolejne zabiegi, by przywrócić lepszą ostrość wzroku.

Należy pamiętać, że często choroby oczu występują w obu oczach, w różnym czasie, toteż pacjent z przebytym odwarstwieniem siatkówki wymaga stałej kontroli oka operowanego i oka drugiego.

2020-10-21T09:31:41+02:00