Najczęstsze choroby oczu u dzieci

Najczęstszą chorobą oczu u dzieci są zapalenia spojówek. Objawy i przebieg tego schorzenia może być różny, w zależności od etiologii.

Najczęstsze zapalenia to zapalenia bakteryjne, ich cechą charakterystyczna jest wydzielina ropna, sklejająca szparę powiekową, zwłaszcza po spaniu. Zapalenia spojówek o etiologii alergicznej przebiegają bez wydzieliny, charakteryzują się przekrwieniem oka oraz swędzeniem oczu.

Często u dzieci dochodzi do wtórnych zmian narządu wzroku podczas infekcji przeziębieniowych lub kataralnych. Często u tych dzieci, mimo stosowania leków ogólnych zaleconych przez pediatrę, musimy włączyć terapię miejscową kroplami do oka.

U niemowląt powyżej 4 tygodnia życia, najczęstsza przyczyna ropienia oka to zwężenie lub niedrożność dróg łzowych. Wydzielina ropna zbiera się po każdym przebudzeniu dziecka, oko natomiast nigdy nie jest zaczerwienione. Częściej może dochodzić do wtórnych zmian na skórze powieki maluszka Leczenie niedrożności jest długotrwałe i wymaga cierpliwości oraz dokładności ze strony rodziców. Podstawą tego leczenia jest usuwanie wydzieliny ropnej oraz prawidłowo wykonywany masaż okolicy dróg odprowadzających łzy.

dzieciece-choroby-oczu

Zawsze, gdy mamy u dziecka zaczerwienione jedno oko należy zastanowić się czy nie doszło do urazu oka lub do dostania się ciała obcego do worka spojówkowego lub na rogówkę oka. Wówczas należy jak najszybciej udać się na ostry dyżur okulistyczny, gdzie okulista w lampie szczelinowej oceni stan oka i przyczynę dolegliwości.

Jęczmień i gradówka u dzieci

Ponadto u dzieci często występują stany zapalne w obrębie powiek takie jak jęczmień lub gradówka.

  • Jęczmień jest ostrym stanem zapalnym i manifestuje się dość znacznym rozlanym ale niebolesnym obrzękiem powieki.
  • Gradówka jest już stanem zapalnym przewlekłym i charakteryzuje się występowaniem w obrębie powieki grudki zwykle o średnicy około 5mm dochodzącej do brzegu powieki. Obydwa stany wymagają pilnego leczenia okulistycznego. Jeśli mają tendencję do nawracania, to stan ten wymaga sprawdzenia czy u dziecka w organizmie nie ma tzw. ”ognisk siejących” czyli źródeł zakażenia w postaci nieleczonych zębów lub chorobowo zmienionych migdałków podniebiennych.

W ostatnich latach obserwuje się wzrost problemów z narządem wzroku u dzieci nadużywających smartfonów. U dzieci tych występuje „pediatryczny zespół suchego oka” podobny objawami do zespołu suchego oka lecz o zupełnie innej przyczynie. W tym przypadku samo leczenie farmakologiczne nie spowoduje ustąpienia objawów. Trzeba razem z dzieckiem zastanowić się jak ograniczyć nieuzasadnione korzystanie z smartfonów, tabletów czy laptopów.

2019-04-01T12:27:51+00:00