Narząd wzroku w czasach powszechnej pracy w domu czyli home-office

Od praktycznie 3 miesięcy większość z nas pracuje z domu czyli wykonuje tzw. „home- office”.

Spędzamy bardzo dużo czasu przy ekranach monitorów, laptopach i czasem niestety też wpatrując się w nasze smarfony. Problem dotyczy nie tylko dorosłych ale też dzieci, których nauka szkolna zamieniła się w nauczanie zdalne czy „e-learning”.

Praca zdalna przy komputerze

Wg danych europejskich ponad połowa pracujących w Europie korzysta w swojej pracy z komputera, a ponad 1/3 tych pracujących spędza przy ekranie ponad 3/4 całego dnia pracy czyli co najmniej 6-7 godzin. Pracownicy ci narzekają coraz częściej na różne dolegliwości ze strony narządu wzroku, określane mianem zespołu wzroku komputerowego ( ang. computer vision syndrome).

Wpływ komputera na wzrok

Częste dolegliwości to zmęczenie oczu, przesuszenie oczu, zamazane widzenie, rozmywanie się liter. Przy dłuższym korzystaniu z komputera pojawiają się bóle głowy, karku lub pleców, okresowo nawet podwójne widzenie.

Jak dbać o wzrok przy komputerze?

Niezwykle ważne jest wyrównanie wady refrakcji czyli posiadanie dobrych okularów. Osoby powyżej 40 roku życia powinny posiadać szkła dające im możliwość jednoczesnego dobrego widzenia na odległość, do pracy przy komputerze oraz do czytania. Najlepiej wtedy się spisują szkła progresywne.

Ergonomia pracy w czasie „home office”

Ważna jest temperatura powietrza oraz prawidłowa wilgotność w pomieszczeniu w którym pracujemy. W warunkach „home-office” pomieszczeniem tym jest pokój czy czasem nawet kuchnia naszego mieszkania. Stosunkowo mało osób posiada w domu biurko do pracy i odpowiednie wygodne krzesło. Stąd często znajdujemy blat zastępczy w postaci stołu kuchennego i zwykłe krzesło zamiast prawidłowego fotela. Ważne jest ustawienie naszej głowy w stosunku do ekranu monitora oraz szyi czy jest prosta czy nieprawidłowo wygięta.

Dobre oświetlenie podczas pracy zdalnej

Należy pamiętać o prawidłowym oświetleniu w pomieszczeniu które stało się „naszym biurem” w czasach powszechnego „home-office”. Światło nie powinno dawać żadnych odbić na ekranie monitora. Nie bez znaczenia jest też poziom hałasu, który nam towarzyszy w domu.

Syndrom widzenia komputerowego – objawy

Objawy zespołu wzroku komputerowego częściej występują u kobiet niż u mężczyzn. Może wynikać to z czynników uwarunkowanych hormonalnie oraz z faktu, że więcej kobiet pracuje w ramach ”home office” niż mężczyzn.

Pamiętajmy o zdrowiu w czasie pracy zdalnej

Podsumowując pracując w domu w ramach „home-office” należy zapewnić sobie samemu ( pracodawca nam w tym nie pomoże) jak najlepsze warunki pracy, podobne do tych, które mamy w biurze, w firmie. Należy pamiętać o posiadaniu dobrych szkieł korekcyjnych oraz częstym nawilżaniu oczu. Spędzając wiele godzin przy ekranie monitora a nie wychodząc z domu do pracy, należy pamiętać o konieczności wykonywania ćwiczeń fizycznych poprawiających naszą kondycję fizyczną, a wtórnie pewnie też psychiczną. Nawet amatorskie uprawianie yogi może nam pomóc w rozluźnieniu napiętych mięśni szyi, barków i klatki piersiowej.

2020-06-18T09:16:22+00:00