Nowa soczewka okularowa MiYOSMART HOYA dla dzieci z krótkowzrocznością

Ostatnie 2 lata naszego życia w czasie pandemii znacznie zwiększyło liczbę dzieci z krótkowzrocznością. Szacuje się, że około 50% dzieci i młodzieży ma wadę wzroku- krótkowzroczność. A w kolejnych latach ten odsetek będzie nadal wzrastał.

Ważne jest regularne badanie wzroku u dzieci, a jeśli krótkowzroczność już się pojawi, to by udało się ją zachować na jak najniższym poziomie. Sprawą oczywistą jest, by dziecko zaczęło nosić jak najszybciej okulary korekcyjne, by zawsze dobrze widziało. Moc szkieł korekcyjnych powinna być taka, by dziecko widziało jak najwięcej, i jak najwyraźniej. Moc szkieł okularowych powinna być kontrolowana co 6-9 miesięcy, by nie dopuścić do spadku ostrości wzroku w używanych okularach. Sygnałem wskazującym, że korekcja okularowa może być za słaba, jest mrużenie oczu przez dziecko lub zbliżanie się do oglądanego obiektu np. ekranu telewizora czy tablicy szkolnej.

Innowacyjna budowa spowalniająca postęp krótkowzroczności

W ostatnich latach japońska firma Hoya zajmująca się m.in. zaawansowanymi technologiami optycznymi, opracowała specjalna soczewkę okularową, która spowalnia postęp krótkowzroczności u 60 % dzieci rasy azjatyckiej po 2 latach jej stosowania. Soczewka nazywa się MiYOSMART HOYA. Soczewka ta ma niejednolitą moc na swojej powierzchni. W centrum, w strefie optycznej (9mm) ma moc optymalną, korygującą wadę refrakcji zgodnie z zapisem lekarza okulisty. Natomiast wokół strefy centralnej jest 33mm strefa obwodowa, gdzie moc soczewki jest o ponad 3 D słabsza. Ma to na celu spowodowanie, że promienie świetlne dochodzące do siatkówki obwodowej skupiają się na siatkówce a nie za nią. Takie skupianie się wszystkich promieni na siatkówce ma powodować zahamowanie wzrostu gałki ocznej na długość, i pośrednio przyczynić się do zahamowania postępu wady wzroku jaką jest krótkowzroczność.

Schemat budowy soczewki MiYOSMART HOYA:

Schemat soczewki MiYOSMART HOYA

Wg British Journal of Ophthalmology 2020

Opublikowane w 2020 roku wyniki 2 letniej obserwacji dzieci używających na stałe soczewek MiYOSMART HOYA w porównaniu z grupą ich rówieśników używających tradycyjnych soczewek korekcyjnych, pokazało spowolnienie postępu wady o 52% i po tym okresie i zmniejszony przyrost długości gałki ocznej o 62%. Największy efekt terapeutyczny jest obserwowany w ciągu pierwszych 6 miesięcy stosowania soczewek MiYOSMART HOYA.

Kiedy będziemy mogli kupić nowe soczewki w Polsce?

Soczewki te w 2021 roku weszły na rynek europejski i ostatnio też polski. Na wnioski czy są one tak samo skuteczne wśród dzieci rasy europeidalnej, jak są wśród rasy azjatyckiej, musimy poczekać 2-3 lat. Pojawiła się jednak dla naszych dzieci nieinwazyjna metoda leczenia krótkowzroczności, może mniej uciążliwa niż leczenie farmakologiczne czy soczewki nagałkowe.

Zapraszam dzieci i młodzież z krótkowzrocznością oraz astygmatyzmem krótkowzrocznym na dobór korekcji okularowej w oparciu o nową soczewkę MiYOSMART HOYA.

2021-11-29T13:27:56+00:00