Operacja zaćmy – jak przygotować się do zabiegu?

Operacyjne usunięcie zaćmy i wszczepienie sztucznej soczewki wewnątrzgałkowej jest najczęstszym zabiegiem okulistycznym, wykonywanym od 40 lat.  Wcześniej celem przywrócenia widzenia usuwano tylko zmętniałą soczewkę. Wówczas pacjent po zabiegu musiał nosić grube i ciężkie szkła korekcyjne.

Zabiegi operacyjne usunięcia zaćmy są wykonywane w procedurze zabiegów ambulatoryjnych czyli bez pobytu w szpitalu (hospitalizacji). Pacjent zgłasza się do zabiegu rano i po południu po operacji wraca do domu. Musi więc wiedzieć jak się do zabiegu przygotować, by wszystko przebiegło prawidłowo, bez komplikacji.

Przez klika dni przed zabiegiem należy zakraplać worek spojówkowy kroplami z antybiotykiem, by usunąć nieprawidłowe bakterie z niego. Krople zakraplamy zgodnie z zaleceniami lekarza je zlecającego czyli najczęściej 3xdziennie, po 1 kropli do worka spojówkowego. Nie ma potrzeby zakraplania więcej niż jednej kropli, bo mała pojemność worka spojówkowego powoduje wypłynięcie każdej kolejnej.  Warto też przed zabiegiem zadbać o higienę brzegów powiek, by usunąć stamtąd niekorzystne mikroby. Stosujemy do tego celu odpowiednie chusteczki np. PRODEX, które możemy kupić w aptece.

Uważa się, że przez kilka dni przed zabiegiem pacjentki nie powinny „malować oczu” , by resztki kosmetyków nie wpływały drażniąca na oko podczas zabiegu i później. Obecność sztucznych rzęs może też utrudniać przebieg zabiegu operacyjnego. Na pewno przed zabiegiem nie używamy nowych kremów, kosmetyków,  by nie wywołały one reakcji uczuleniowych.

Zabieg usunięcia zaćmy w większości przypadków jest wykonywany w znieczuleniu miejscowym, więc nie ma potrzeby przychodzenia na czczo. Należy przed zabiegiem spożyć mały, lekkostrawny posiłek, który nie będzie powodował zwiększonego pragnienia czy trudności w jego trawieniu.

Jeśli wiemy o występujących u nas alergiach na substancje lub leki, poinformujmy lekarza operującego przed zabiegiem. Podczas zabiegu warto mieć na sobie przewiewną oddychająca odzież, by dodatkowe emocje związane z zabiegiem nie spowodowały nadmiernego pocenia. Odzież powinna być luźna, nieuciskająca. Nie należy przed zabiegiem używać intensywnych dezodorantów czy perfumów by nie spowodować reakcji alergicznych (np. ataku kaszlu) u innych osób przebywających w bliskim otoczeniu, na sali operacyjnej czy w poczekalni.

Warto przyjechać na zabieg z osobą towarzyszącą, która pomoże nam wrócić do domu, gdy będziemy mieć zaklejone jedno (operowane)  oko.

 

2022-10-27T17:08:14+00:00