Jak poprawić wzrok dziecka?

Zmysł wzroku jest niezwykle ważny dla wszystkich, niezależnie od wieku. Ponad 70% informacji o otaczającym nas świecie dociera do nas za pomocą tego zmysłu. Jest o co dbać i się troszczyć.

Dbałość o dobry wzrok naszych dzieci polega na okresowym badaniu okulistycznym, by się upewnić, że wzrok jest dobry. Jeśli występują wady refrakcji, to konieczne jest ich wyrównanie za pomocą okularów czy soczewek kontaktowych. Dziecko noszące szkła korekcyjne powinno być badane minimum 1 x w roku, by mieć pewność, że korekcja wzroku jest właściwa i nie zaburza widzenia. Nie powinni rodzice lekceważyć sygnałów ze strony dziecka, że gorzej widzi i jeśli takowe się pojawiają, to należy udać się jak najszybciej do okulisty.

Co jeść na poprawę wzroku?

Na pewno na wzrok dziecka ma wpływ właściwa dieta, zbilansowana, bogata w zielone warzywa i czerwone owoce. Zdrowym dla oczu warzywem jest marchew ze względu na obecność w niej witaminy A. Dieta powinna być ona uzupełniona o rozmaite gatunki orzechów, bowiem one stanowią cenne źródło kwasów omega 3 i 6 oraz witaminy E. Jeśli dziecko lubi można też jego dietę uzupełnić o siemię lniane. W trosce o dobry wzrok naszych dzieci powinniśmy wyeliminować jedzenie typu fast-food, bowiem może one doprowadzić m.in. do znacznych niedoborów witaminy A powodując objawy „ślepoty zmierzchowej”.

Jak skutecznie poprawić wzrok dziecka?

Na wzrok dzieci na pewno ma ilość i jakość snu. Dzieci śpiące zbyt krótko, budzą się często niewypoczęte, z objawami zmęczonych oczu, które często pocierają, powodując ich zaczerwienienie. Spanie lub przebywanie w pomieszczeniach z bardzo suchym powietrzem, może też powodować dyskomfort oczu naszych dzieci.

Aktywność fizyczna, powodująca rozruszanie mięśni, poprawiająca przepływ krwi przez wszystkie narządy wpływa korzystnie na wzrok nie tylko dzieci. Długotrwałe przebywanie w jednej pozycji, np. przed ekranem monitora może powodować różne niecharakterystyczne zaburzenia widzenia, które ustępują po systematycznym wykonywaniu ćwiczeń fizycznych. Spacer na świeżym powietrzu z możliwością patrzenia w „siną dal” spowoduje rozluźnienie akomodacji w oczach wszystkich jego uczestników.

Ważna dla prawidłowego funkcjonowania wzroku jest prawidłowa wysokość stołu, krzesła, wielkość monitora komputera, kąt patrzenia na niego, czyli właściwe stanowisko pracy dziecka podczas nauki, która teraz niestety w bardzo dużej części ma miejscu w domach. Ważne jest też wyrobienie u dziecka nawyku pracy w interwałach, z małymi przerwami. Polega to na kilkuminutowej przerwie w nauce i oderwaniu wzroku od monitora czy książki lub zeszytu i poruszanie wówczas głową, szyją, zamknięcie na chwile oczu czy spojrzenie na boki i mocno w dal, np. przez okno.

Co zrobić, żeby poprawić wzrok dziecka?

Prawidłowa dbałość o higienę brzegów powiek i powierzchnię oka też wpływa korzystnie wzrok dzieci. Należy uczyć dzieci jak prawidłowo myć oczy i ich okolicę. Jeśli dzieci mają z tym problem, to należy im pomóc i przypilnować podczas wieczornego czy rannego mycia. Unikanie „mycia oczu” powoduje rozwój zapalenia brzegów powiek objawiające się podrażnieniem i zaczerwienieniem tej okolicy twarzy.

Dbałość o dobry wzrok dzieci jest procesem złożonym. Na pewno wymaga nauczenia dziecka prawidłowych zachowań dotyczących narządu wzroku jak i wspólnego działania, kiedy to dzieci mogą podpatrywać i naśladować prawidłowe zachowania rodziców czy opiekunów.

2021-03-08T09:29:17+00:00