Czy smartfony są obojętne dla wzroku dzieci i młodzieży?

Odpowiedź jednoznaczna jest na pewno trudna ale można zaryzykować, że smartfony nie są obojętne dla zdrowia dzieci i młodzieży.

Można śmiało powiedzieć, że używamy ich wszyscy i wszędzie, o każdej porze dnia i często nocy. Rozmaite aplikacje zainstalowane na telefonach wskazują, że wszyscy, z każdym rokiem spędzamy coraz więcej czasu wpatrując się w ekran telefonu.

U dzieci i młodzieży nadmierne korzystanie z smartfonów potęguje występowanie wad wzroku. Po kilku godzinach wpatrywania się w ekran smartfona z niewielkiej odległości, dochodzi do nadmiernego skurczu mięśnia rzęskowego oka, co skutkuje rozwojem krótkowzroczności początkowo czynnościowej, potem też rzeczywistej. U osób korzystających nadmiernie z telefonu komórkowego pojawiają się objawy zespołu suchego oka, które u dzieci jest określane mianem „dziecięcego zespołu suchego oka”. Ostatnie badania naukowe potwierdzają, że niebieskie światło emitowane przez ekran smartfona ma efekt niepożądany na nabłonek rogówki u ludzi. Nadmierna ekspozycja na to promieniowanie powoduje pogorszenie jakości filmu łzowego, zwiększa poziomy markerów zapalnych i wolnych rodników tlenowych na powierzchni rogówki, co zostało potwierdzone badaniami na myszach.

U młodzieży może pojawić się też tendencja do występowania zbieżnego ustawienia oczu.

Porównując szybkość czytania tradycyjnego z papieru i z nowoczesnego smartfona, ta ostatnia jest dużo mniejsza, więc jeśli planujemy dłuższe czytanie to zdecydowanie bardziej fizjologiczne i szybsze będzie czytanie tradycyjnej książki papierowej a nie „e-książki” na wyświetlaczu. Długotrwałe czytanie na smartfonie może powodować dyskomfort oczu, nadwrażliwość na jasne światło, zamglone widzenie przy patrzeniu na tekst, a także trudności w ostrym widzeniu gdy zmieniamy ogniskową z dali na bliż. Dodatkowo częstymi objawami długotrwałego korzystania ze smartfonów jest zmęczenie oczu, ich podrażnienie i przesuszenie. Wszystkie te objawy nasilają się podczas czytania w nocy, w dzień są mniejsze. Opisuje się w piśmiennictwie jednostronne przejściowe zaniewidzenie u osób czytających na smartfonie, w nocy w pozycji leżącej, na boku.

Naukowcy z Indonezji badając grupę nastolatków korzystających z smartfonów również w godzinach nocnych, stwierdzili w tej grupie częste występowanie stanów depresyjnych, a także zaburzeń spania. Nadmierne korzystanie ze smartfonów w godzinach nocnych powoduje zmniejszenie liczby godzin snu,co może skutkować zmęczeniem i towarzyszącym mu bólami głowy.

Czytanie w godzinach nocnych zwykle też wiąże się z nieprawidłową pozycją głowy i całego ciała. Długotrwałe trzymanie smartfona w ręce powoduje przymusowe ustawienie głowy, któremu może towarzyszyć skręcenie mięśni szyi, co może skutkować w przyszłości nieprawidłowym rozwojem krzywizn kręgosłupa i nieprawidłową postawą ciała. Mogą też pojawić się nieprawidłowe przykurcze mięśni kończyn górnych.

Podsumowując – oczywiście nikt z nas nie jest w stanie już funkcjonować bez smartfona czy podobnych „dobrodziejstw elektronicznych” ale jak we wszystkim, tak i tutaj należy zachować zdrowy rozsądek i umiar. Warto korzystać z tych urządzeń w zakresie niezbędnym, kiedy to nie mogą być one zastąpione przez inne urządzenia. Pamiętajmy, że istnieje książka papierowa, komputer z dużym ekranem, oglądanie filmów w kinie, spacery, podróże oraz bezpośrednia rozmowa z przyjaciółmi, do prowadzenia której nie jest na pewno potrzeby smartfon.

2018-12-20T14:13:55+00:00