Wpływ chorób reumatycznych na narząd wzroku

Nie wszyscy pacjenci chorujący na „reumatyzm”, zapalenia stawów, zwyrodnienia stawów są świadomi,  że choroby te mogą dość często przebiegać ze zmianami w narządzie wzroku.  Choroby stawów mogą mieć manifestację oczną oraz leki stosowane w leczeniu tych chorób mogą mieć niekorzystny wpływ na narząd wzroku.

W chorobach reumatycznych zmiany oczne mogą dotyczyć zarówno odcinka przedniego oka, jak i tylnego. Mogą to być zmiany dające pewne objawy – taki jak ból oka, zaczerwienienie, dyskomfort w oczach, zaburzenia widzenia jak i mogą być zmiany bezobjawowe, które będą wykryte przez okulistę podczas badania okulistycznego.

Najczęstsze dolegliwości ze strony narządu wzroku w przebiegu chorób reumatycznych to występowanie zespołu suchego oka. Objawy tego zespołu to kłucie w oczach, uczucie ciała obcego, zaczerwienienie czy nadmierne łzawienie. Leczenie polega na nawilżaniu oczu odpowiednimi kroplami lub maściami, nagrzewaniu okolicy oczu, masowaniu brzegów powiek oraz miejscowym stosowaniu leków przeciw zapalnych.

Ból o różnym nasileniu z towarzyszącym zaczerwieniem oka wskazuje na zapalenie nadtwardówki lub twardówki w przebiegu niektórych chorób reumatycznych. Leczenie tych objawów jest bardziej skomplikowane i dłuższe w czasie.

Choroby rogówki w tej grupie pacjentów będą objawiać się bólem i zaczerwienieniem oka, zaburzeniami widzenia i światłowstrętem. Zajęcie rogówki świadczy o ciężkim przebiegu choroby i powinno być leczone jak najszybciej i jak najskuteczniej. Nieleczone zapalenie rogówki może prowadzić do perforacji rogówki i zapalenia wnętrza gałki ocznej.

Silnymi dolegliwościami bólowymi oraz zaczerwieniem jednego oka może manifestować się zapalenie tęczówki czyli zapalenie przedniej części błony naczyniowej.

Zapalenie tylnej części błony naczyniowej zwykle są bezbolesne i bezobjawowe.  Czasem pacjenci widzą męty pływające przed okiem.  Zapalenie błony naczyniowej mogą przebiegać ze zwyżkami ciśnienia wewnątrzgałkowego i prowadzić do rozwoju jaskry wtórnej.

Często u pacjentów z chorobami reumatycznymi spotyka się różne zmiany zwyrodnieniowe w obrębie rogówki oraz zmętnienia w soczewkach.

Jak już wspomniałam, leki stosowane w leczeniu chorób reumatycznych mogą powodować wtórne zmiany w narządzie wzroku. Steroidy mogą powodować przyspieszony rozwój zaćmy natomiast arechina i jej pochodne mogą powodować rozwój retinopatii, czyli zmian w siatkówce oka pacjenta.

Z tych więc powodów pacjenci z chorobami reumatycznymi powinni odwiedzać co najmniej  1 x w roku gabinet okulistyczny i mieć oceniony stan narządu wzroku. Natomiast w przypadkach przebiegający z bólem oka, zaczerwieniem czy spadkiem ostrości wzroku powinni zgłaszać  się do okulisty natychmiast i mieć wdrożone właściwe leczenie. Często wymagana jest współpraca obu specjalistów podczas leczenia objawów ocznych u pacjentów z chorobami reumatycznymi.

2021-05-05T09:12:11+02:00