Zaćma wtórna – co to jest i jak ją leczymy?

Zmętnienie torebki tylnej po operacji zaćmy

Zaćma wtórna powstaje w oku, które wcześniej było operowane z powodu zaćmy starczej, wikłającej, wrodzonej i miało usunięto soczewkę własną z pozostawieniem torebki tylnej. Aktualnie praktycznie u wszystkich chorych po usunięciu zaćmy wszczepia się soczewkę sztuczną, najczęściej tylnokomorową. Nie wgłębiając się w szczegóły techniczne, nowo wszczepiona sztuczna soczewka opiera się na naturalnym rusztowaniu, jakie stwarza zachowana torebka tylna. W każdym oku może dojść do rozwoju zmian chorobowych, jakimi jest zmętnienie torebki tylnej. Pojawienie się tych zmętnień nie jest traktowane jako powikłanie po operacji zaćmy, tylko naturalny przebieg leczenia schorzenia podstawowego.

Zaćma z wszczepieniem soczewki sztucznej jest operowana od lat 80 ubiegłego wieku. Ilość zmętnień torebki tylnej od tego czasu systematycznie maleje, Początkowo występowały one w 50% oczu operowanych, aktualnie w 10%. Ta tendencja malejąca wynika z stosowania coraz lepszych rodzajów soczewek z odpowiedniego materiału, o odpowiednim kształcie i ostrych brzegach, poprawy technik operacyjnych w postaci lepszych narzędzi i mikroskopów.

Zaćma wtórna – przyczyny

Do powstawania zmętnień w obrębie torebki tylnej dochodzi przez proliferację komórek nabłonkowych pozostawionych po operacji zaćmy. Zdecydowanie rzadziej dochodzi do powstania zmętnień w obrębie torebki przedniej.

Zaćma wtórna – objawy

Objawami zaćmy wtórnej jest spadek ostrości wzroku do dali i bliży, widzenie za mgłą, jak przez brudną szybę. Pacjenci często określają swoje widzenia, że jest dokładnie tak samo niewyraźne, zamglone jak było przed operacją zaćmy. Należy jednak pamiętać, że nie każdy spadek ostrości wzroku w oku po operacji zaćmy, jest spowodowany rozwojem zaćmy wtórnej.

Zaćma wtórna – leczenie

Do leczenia zaćmy wtórnej stosuje się specjalny laser neodymowo-yagowy, (Nd:YAG) który ma zdolności przecinające nieprzeźroczystych struktur w oku, na których zostaje zogniskowany. Zabieg laserowy jest krótki, niebolesny i daje od razu szybki efekt pozytywny dla pacjenta- poprawę ostrości wzroku. Do zabiegu źrenica pacjenta jest rozszerzana za pomocą kropli, dlatego też na zabieg nie należy przyjechać jako kierowca pojazdu. Po zabiegu pacjent przez około 10 dni stosuje krople przeciwzapalne. W dniu zabiegu nie powinien wykonywać dodatkowych ćwiczeń fizycznych i cięższych prac fizycznych.

Czy zaćma wtórna może się powtórzyć?

Zaćma wtórna powraca niezwykle rzadko, leczy ją się wówczas za pomocą tego samego lasera. Zwykle po laserowym przecięciu zaćmy wtórnej nie ma potrzeby wymiany szkieł korekcyjnych.

2020-02-24T09:43:10+00:00